Bojovat s prachem v bytě je jako bojovat s větrnými mlýny. Sotva na jednom konci s úklidem skončíte, můžete začít zase od začátku. Prach je třeba v bytě omezit na největší únosnou míru. Pokud máte doma lakovaný nábytek, který lze utírat jen suchým hadrem, začněte úklid prachovkou. Ta rozvíří prach a pak jej luxováním kvalitním vysavačem odstraníte. Pokud používáte k otírání prachu vlhký hadr nebo utěrku z mikrovlákna, pořadí úkonů lze zaměňovat podle potřeby. Hodně zaprášené poličky si ale utřete jako první.
Zbavte se všech zbytečností
Zbavte co nejvíce drobných věcí, suvenýrů z dovolené, nepotřebných dárků a lapačů prachu na poličkách. Úklid poliček pak bude snadný a navíc přeplněné odkládací plochy nevypadají vůbec esteticky. V domácnostech astmatiků a alergiků to udělejte přednostně. Mezi velké lapače prachu patří bytové textilie, tedy záclony, závěsy i koberce. Čím méně prachu vidíte, tím více se vám jej hromadí. Koberec jej pojme více než plovoucí podlaha. Ve vzduchu si s mračnem dráždivých mikroskopických částeček vířících se z tkanin a koberce ani sebelepší vysavač neporadí.
Tip: Jak udělat podzimní věnec
Pokojové rostliny
Rostliny přitahují prach jako magnet. Je třeba jej pravidelně odstraňovat, protože prach zalepuje rostlinám průduchy a omezuje jejich růst a vývoj. Prach z rostlin nejlépe odstraníte pomocí vodní sprchy, ve vaně nebo ostřikovačem. Pak pečlivě rostliny osušte. Zasychající kapky vody totiž na sebe velmi rychle vážou prach a na listech a zanechávají nevzhledné skvrny. Navíc prach v bytě omezí i vzdušná vlhkost na optimální úrovni 40 až 50 %. Hodnoty prospívají našemu zdraví, suchý vzduch vysušuje sliznice a neustále dráždí ke kašli. Vzdušná vlhkost účinně předchází vzniku statické elektřiny, která přispívá k usazování prachu.
Účinné prostředky
Mokrý hadr dokáže hotové divy a extra savá utěrka z mikrovlákna zachytí i ty nejmenší prachové částice. Na nesnadno dostupné plochy je účinná prachovka z pštrosího peří. Kaktusy a další složitě strukturovaná místa účinně vyčistí kartáče ze sobích anebo kozích chlupů. Při praní prachovek nikdy nepoužívejte aviváž. Absorpční schopnosti totiž sníží až o 30 % a to vám celý úklid značně znepříjemní. Velmi dobrým pomocníkem jsou i jednorázové vlhké utěrky.