Trápí vás plíseň tvořící se na zdech? Hlavní příčinou plísně je stoupající vzdušná vlhkost, která se objevuje spolu se zahájením topné sezóny. Tyto plísně nepotřebují žádné světlo a nejsou náročné na různé živiny. Jak jistě všichni ví, tak plísně jsou dost častým alergenem, který dokáže vyvolat hned několik nežádoucích zdravotních potíží. A právě proto vám poradíme, jak se jich zbavit.
Důležitá je rychlá a trvalá likvidace!
Pamatujte na to, že plísně jsou mezi námi již miliony let a rozmnožují se miniaturními sporami, které se dokáží díky vzduchu dostat do větších vzdáleností. Vědci určili asi 120 000 druhů plísní. Díky vysoké koncentraci dokáží dráždit sliznici dýchacích cest, vyvolávat kožní vyrážky, záněty spojivek a mnoho dalšího.
Pozor na vlhko
Další z mnoha věcí, které byste měli vědět, je ta, že plísně milují vlhko. Z toho důvodu je dobré zkontrolovat zateplení a vodoinstalaci. Vlhkost odstraníte tak, že budete častěji větrat, pokuste se omezit sušení prádla přímo v domě, v kuchyni si zapínejte digestoř a v koupelně zase ventilátor.
Jak na odstranění plísně na zdi octem
Plíseň na zdech dokáže snadno eliminovat i ocet, který má schopnost zabíjet různé mikroorganismy. Zkuste nalít ocet do rozprašovače a pak jej v dostatečném množství nastříkat na problémová místa, kde se plíseň vyskytuje. Nechte ocet uschnout a působit. Pokud plíseň nemizí, postup několikrát zopakujte.
Odstranění plísně na zdi octem a boraxem
Do 1/4 šálku octa přidejte 2 šálky vody a 2 lžíce boraxu. Směs dejte do rozstřikovače a aplikujte na stěny. Doporučujeme používat gumové rukavice a roušku, která ochrání dýchací cesty. Pak vyvětrejte, aby zeď rychle vyschla a z místnosti odešel zápach čističe.
Odstranění plísně na zdi pomocí Tea Tree oil
Vezměte 2 lžíce Tea Tree oleje a dejte jej do dvou šálků vody. Nastříkejte přímo na plíseň a nechte působit. Olej z čajovníku je nezávadná přírodní látka.
Odstranění plísně na zdi peroxidem vodíku
Zkuste peroxidem dezinfikovat i vaše stěny. Aplikujte ho na plíseň na zdi a nechte působit 15 minut. Pak smetáčkem odstraňte plíseň, která půjde velmi snadno dolů. Metoda je vhodná na menší místa, kde se plíseň na zdi teprve začíná objevovat.
Odstranění plísně pomocí modré skalice
Proti plísni lze použít i roztok vody s modrou skalicí a to ideálně ještě před samotným malováním. Zeď s plísní omyjte vlažnou vodou a nechte ji 24 hodin pořádně proschnout. V drogerii si pořiďte modrou skalici a smíchejte 10 dekagramů modré skalice a 2 litry vody. Připravenou směsí pak zeď potřete. Připraveným roztokem pořádně natřete stěny postižené plísní a nechte je zaschnout. Pak znovu nátěr roztokem s obsahem modré skalice opakujte.
Nakonec stačí zeď jen vymalovat. Modrá skalice je poměrně agresivní, proto si při práci s modrou skalicí chraňte oči a pokožku. Při práci s ní použijte rukavice, kompletní pracovní a ochranný oděv a ochranné brýle. Modrá skalice se dá využít i při ochraně dřeva před plísní a houbovými chorobami. Používá se i k výrobě prostředků k hubení škůdců, impregnačních látek na dřevo i solí ke galvanickému pokovování, k potlačení růstu řas v bazénech, ale i k výrobě umělého hedvábí.
Na plísně s desinfekčním roztokem
Pokud objevíte nějaké to plesnivé místo třeba ve spárech v koupelně, pak určitě použijte desinfekční roztok bohatý na chlornan sodný. Prodává se v půl litru a vyjde vás asi na 100 Kč. Použijte jej tak, že před mytím koupelny ho nastříkáte na místa zasažená plísní a necháte asi 20 minut působit. Poté opatrně setřete vlhkým hadrem.
Termoizolační nátěr
Termoizolační nátěr je další opatření, které vám pomůže vyzrát nad plísněmi a ještě k tomu ušetří peníze za vytápění. Nátěr obsahuje sklokeramické kuličky, díky kterým se dá dokonale rozetřít. Odborníci tvrdí, že díky tomuto nátěru se plísní zbavíte navždy.