Jedlou sodu, kterou známe pod zkratkou NAHCO3, nebo jako hydrogenuhličitan sodný a v potravinách uvedenou jako E500, zná asi každý. V některých receptech se přidává do těsta při přípravě moučníků. Při pálení žáhy je doporučováno 1 lžičku jedlé sody rozmíchat v nápoji a vypít. V domácnosti nachází daleko širší využití.
- Jedlá soda do těsta
- Pro uchování barvy i proti pachu
- Na marinování masa
- Praní bílého prádla
- Na lesk nádobí
- Mytí mastného nádobí
- Písek na mytí nádobí a mastných ploch
- Čištění matrace jedlou sodou
- Na čistění odpadu i spotřebičů
- Na čištění šperků
- Na pohlcení pachů v lednici
- Pohlcení pachů domácích mazlíčků
- Jedlá soda do botníku i na nohy
- Osvěžovač vzduchu
- Při bodnutí hmyzem
- Na mastné vlasy
- Deodorant
- Svěží dech i při bolení v krku
- Bělení zubů a proti zubnímu kazu
Jedlá soda má ale daleko širší možnosti využití. Jde o způsob, jak šetrně, ekologicky a lacině vyčistit svou domácnost. Nejen v kuchyni či koupelně, ale téměř v celém bytě či domě najde hydrogenuhličitan sodný své uplatnění a nahradí chemická čistidla. Soda je bezpečná a při jejím rozkládání nevznikají škodlivé látky. Osvědčuje se v kombinaci s octem nebo citronovou šťávou zcela chemie.
Jedlá soda do těsta
Po přidání jedlé sody do těsta budete mít mnohem kypřejší a nadýchanější koláč, buchtu, bábovku či perník. Většinou se používá v kombinaci s kypřícím práškem nebo droždím. Používá se i při výrobě šumivých nápojů.
Pro uchování barvy i proti pachu
Když nasypete špetku jedlé sody při vaření třeba do brokolice nebo růžičková kapusta, zelenina si zachová krásnou zelenou barvu. Při vaření košťálovin částečně zabrání nepříjemnému pachu v kuchyni. Při kombinaci sody s octem lze s její pomocí mnohem lépe očistit syrovou zeleninu.
Na marinování masa
Jedlou sodu využijte i při nakládání a marinování masa. Vámi naložené maso bude měkčí, když k němu přidáte do marinády lžičku sody.
Praní bílého prádla
Přidejte jednu odměrku jedlé sody k jedné dávce prádla, nejlépe přímo do bubnu pračky a prádlo bude krásné bílé. Zbavíte ho mastných skvrn. Podívejte se také na čištění pračky.
Na lesk nádobí
Aby bylo nádobí v myčce čistší a zejména lesklejší, nalijte do otvoru pro leštidlo klasický ocet a k tabletě navíc přidejte 2 lžičky jedlé sody. Pomůže vám i při čištění myčky.
Mytí mastného nádobí
Přidejte do dřezu lžičku jedlé sody, která vám pomůže dokonale odmastit mastné i připálené hrnce a pánve při umývání nádobí.
Písek na mytí nádobí a mastných ploch
Udělejte si jemnou pastu z jedlé sody, kterou můžete použít podobně jako písek na mytí mastného nádobí a ploch, připálenin na sklokeramické desce i klasickém sporáku a všech dalších mastných míst ve vaší v domácnosti. Nechte působit 20 minut a pustí se i ta největší špína. Využijte ji třeba i při čištění mikrovlnné trouby.
Čištění matrace jedlou sodou
Pokud si na čištění matrace pozvete firmu, matraci vám vyčistí tepovačem neboli extraktorem, který se používá i na čištění koberců a čalounění sedacích souprav. Tyto stroje si můžete i půjčit v půjčovně. K odstranění fleků z matrace však pomůže i klasická jedlá soda. Na jedno lůžko budete potřebovat asi 1 šálek. Pro dodání vůně můžete vysypat jedlou sodu do uzavíratelné sklenice, zakapat ji 5 kapkami vonného esenciálního oleje, uzavřít a důkladně protřepat.
Matraci napřed důkladně vysajte vysavačem z horní i boční strany, nejlépe s nástavcem na čalounění. Směsí jedlé sody a olejíčku posypte matraci přes jemné síto, aby byla celá pokrytá. Navlhčeným kartáčem s měkkými štětinami jedlou sodu krouživými pohyby jemně vmasírujte do matrace a nechte 1 hodinu působit. Nakonec použijte opět vysavač, abyste veškerou sodu důkladně odstranili.
Na čistění odpadu i spotřebičů
Na snadné a účinné vyčistění odpadu ve dřezu, vaně, sprchovém koutu i umyvadle stačí použít půl šálku jedlé sody se stejným množstvím horké vody. Nechte sodu působit do rána a pak odpad či výlevku dočistěte šálkem octa. V kombinaci s octem vám poslouží i nechvíli, kdy chcete odstranit vodní kámen nebo na odvápnění kávovaru. Podobné suroviny využijete i při čištění rychlovarné konvice.
Na čištění šperků
Jedlou sodou vyčistíte zlaté i stříbrné šperky. Naneste ji na bavlněný hadřík a jemně šperky vyčistěte. Pak je doleštěte flanelovým hadříkem.
Na pohlcení pachů v lednici
Jedlá soda také skvěle pohlcuje pachy. Když ji dáte do ledničky do menší misky, neucítíte zápach, který sody skvěle pohltí. Pomůže vám i ke snadnějšímu čištění lednice.
Pohlcení pachů domácích mazlíčků
Pokud chováte domácí mazlíčky, můžete díky jedlé sodě odstranit i pachy, které v domácnosti naši malí přátelé způsobují. Dejte na všechna místa, kde se zvířata vyskytují. Podlahu i koberce vyčistí, odmastí a zbaví věčného zápachu. Z koberce soda odstraní pachy při posypání, jemném zapravení kartáčkem do koberce, pak ji necháme působit co nejdéle a druhý den vyluxujeme. Stejně se dá čistit čalouněný nábytek doma i v autě.
Jedlá soda do botníku i na nohy
Botník nám nemusí zrovna příjemně vonět. Zkuste proto použít jedlou sodu do botníku jako skvělý pohlcovač pachů. Soda zabrání pocení nohou, když ji použijete místo pudru a také neutralizuje zápach v botách.
Osvěžovač vzduchu
Z jedlé sody vyrobíte i skvělý přírodní osvěžovač vzduchu. Do lahvičky s rozprašovačem smíchejte jedlou sodu s vodou, přimícháte k tomu pár kapek přírodního esenciálního oleje podle vlastní preference a zpříjemněte si vůní atmosféru v každé místnosti vašeho dumu či bytu.
Při bodnutí hmyzem
Pokud vás štípne komár, moucha nebo jiný hmyz, rozmíchejte jedlou sodu ve vodě a naneste si ji na štípanec. Kůže se rychle hojí, nesvědí a otok zmizí.
Na mastné vlasy
Pokud vás trápí mastné vlasy a nepomáhají vám ani šampony určené k péči o mastné vlasy, použijte místo tohoto šamponu jedlou sodu. Z jedlé sody a malého množství vody udělejte pastu a naneste si ji do vlhkých vlasů. Pak vlasy pokožku promasírujte a důkladně opláchněte zředěným jablečným octem. Jedlou sodu můžete také používat jako suchý šampon.
Deodorant
Z jedlé sody si můžete udělat příjemný a hlavně neškodný deodorant v podobě pudru. Jedlou sodu můžete smíchat s tea tree esenciálním olejem, a pak si pudr nanést do podpaží.
Svěží dech i při bolení v krku
Jedlá soda vám zajistí i krásně a příjemně svěží dech. V ústech si vykloktejte deci studené vody s jednou lžičkou sody. Pak ústní dutinu ještě důkladně vypláchněte čistou vodou. Při bolesti v krku si také občas vykloktejte směs z deci vlažné vody a lžičky sody.
Bělení zubů a proti zubnímu kazu
Občas můžete použít jedlou sodu i na bělení zubů. Můžete ji smíchat na pastu s vodou nebo přidat k zubní pastě. Nedělejte to ale příliš často, protože jedlá soda pak poškozuje a oslabuje zubní sklovinu a dráždí dásně, které pak mohou být náchylnější ke krvácení. V mnoha přírodních zubních pastách se jedlá soda vyskytuje přirozeně. Jde však o minimální množství, které našim zubům nevadí. Zubní sklovina se neustále obnovuje a umí velmi dobře odolávat malému narušení při čištění a bělení zubů. Soda působí i proti zubním kazům.