čištění pračky

Jakou zvolit velikost pračky?

Záleží na tom, zda bydlíte v malém bytě nebo rodinném domě, jestli jste doma sami nebo je vás více, jak často perete a co v pračce perete. Péřovky nebo deku do malé pračky nedáte. Ve velké zase zbytečně budete točit dvě trička.

Ideální velikost pračky musí sedět vaší domácnosti. Pokud bude příliš malá, budete ji muset zapínat opakovaně a bude vás to stát elektrickou energii. Příliš velká zase spotřebuje zbytečně moc vody. Ať už bude jakákoliv, pravidelně se musí čistit.

Čištění pračky
Čištění pračky

Vnější rozměry a způsob plnění

Vnější rozměry pračky určí, kolik místa potřebujete v místnosti. Pračky s horním plněním se hodí do menších bytů. Jsou úzké a vyšší, zaberou méně místa a nepotřebují prostor vedle na otevření dvířek. Pračky s předním plněním potřebují více prostoru před sebou. Slim modely mají sníženou hloubku.

Vnitřní kapacita bubnu

Od vnitřních rozměrů se odvíjí, kolik prádla můžeme v jedné várce vyprat. Zohledněte počet lidí. Pro jednočlennou domácnost postačí kapacita i 2 kg. Pro větší rodina zvolte naopak i 9 kg prádla.

pračka

Úzké pračky

Velikost se pohybuje od 33 do 38 cm. Výška a šířka jsou standardní, tedy 85 a 60 cm. Pojmou 3 až 4 kg prádla. Velká bunda se do ní nevejde. Jedno ložní prádlo ale vyperete. Úzká automatická pračka vyhoví jedné sadě prádla. Hodí se pro jednočlenné domácnosti nebo mladé páry bez dětí do malých bytů. Kromě malého zatížení jsou trošku nestabilní díky malým rozměrům a hmotnosti. Více proto vibrují.

Standardní pračky

Jsou těžší, masivnější a mají větší stabilitu. Většinou je to šířka 60 cm, výška 85 cm a hloubka 39 až 49 cm. Vyperou od 4,5 do 6 kg. Vyperou už 2 sady ložního prádla, podzimní bundu i malý polštář. Jsou vhodné pro rodinu, která má 3 až 4 osoby. Jde o nejčastější druhy praček.

pračka

Plná velikost

Rozměry pračky v hloubce přesahují 50 cm. Zabírají více místa a jsou vhodné do rodinných domů. Mají vysokou stabilitu, nízké vibrace a dobrý účinek praní. Dobře se v nich vyperou velká prostěradla, zimní bundy i dvojité deky. Pokud i ji můžete dovolit, kvalitně vypere prádlo. V moderních modelech bude množství vody a energie vždy upraveno, přepočítáno a spotřebováno v závislosti na hmotnosti prádla.

Kompaktní modely

Malé modely mohou mít výšku 60 cm a hloubku 29 cm. Malé rozměry automatických praček mají ale stejné funkce, třídy praní a spotřebu energie, jako u běžných praček. Vyperete v nich 3 až 3,5 kg.

Vestavná, nebo volně stojící

 Vestavnou pračku oceníte v případě, když se vám nevejde do koupelny nebo technické místnosti. Můžete pro ni najít místo v kuchyni a schovat ji do linky za jednotná dvířka. Pokud si zvolíte tichou pračku, ani nepoznáte, že perete. Při zabudování do kuchyňské linky je přístup k pračce snadný, s úchyty pro dvířka přímo na spotřebiči se počítá. Nevýhodou je jen omezený výběr a vyšší cena.

pračka

Pračky s horním plněním

Pračky jsou užší a plníte je horními dvířky. To sice šetří místo, ale do kuchyňské linky ji nedáte, pokud tedy nechcete odklápět část pracovní plochy. Hodí se do stísněných prostor, k vyndání prádla vám stačí prostor nad pračkou a není třeba se k ní příliš ohýbat. Je v nich trochu omezený výběr, a to i co se týče funkcí, nemůžete na ně umístit sušičku a mají o něco menší stabilitu.  

Pračky s předním plněním

Pračky s předním plněním jsou v široké nabídce a splňují podstatně vyšší nároky na technologie. Většinou jsou doplněny o chytré funkce a různá vylepšení. Poslouží jako odkládací plocha nebo podklad pro sušičku, díky průhledu ve dveřích uvidíte fázi praní, dá se vestavět do kuchyňské linky nebo koupelnového nábytku a mívají i vysokou kapacitu bubnu. Otevírání dvířek do boku vyžaduje dostatečný prostor.

Pračky se sušičkou

Pračka se sušičkou spojí dva spotřebiče v jednom. Pračka vypere vždy více prádla, než pak sušička usuší. Vypranou várku je třeba sušit vždy na dva cykly. Jsou s horním i předním plněním a v nabídce jsou i SLIM pračky se sušičkou. Podívejte se jak na výběr pračky.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *