Minimalismus

Nebuďte zahlceni: Jak na minimalistický životní styl?

Dnešní doba vyzývá k tomu, abychom žili konzumním životem a neustále se hýčkali drobnými dárky. Ty mohou mít kromě kultury, jídla, sportu či dovolených i podobu nábytku, dekorací a spotřebičů. Jak se ale vyhnout přehlcení? Řešením je minimalismus.

O čem vlastně je minimalismus?

Na úvod si upřesněme, o čem vlastně bude v článku řeč. Pojem minimalismus totiž může představovat mnohé. Minimalismus je uplatňován v celé řadě oborů – hudbě, sochařství, malířství, architektuře, ale i v oděvním průmyslu a mnohých dalších. Zde jde především o design. Minimalismus sází na jednoduchost – základní geometrické linie, čisté tvary, jednotné barvy.

Další velkou oblastí, kterou bychom mohli označit za filosofickou, je minimalismus jako životní styl. V tomto případě je minimalismus reakcí na všudypřítomné konzumní chování a neustálé nakupování věcí, které člověk ani nepoužívá. Ty se pak hromadí nejen v domácnosti, ale i na půdě, ve sklepě, nebo dokonce na chalupě či v pronajatých skladovacích prostorách. Minimalista oproti tomu vlastní jen ty věci, které skutečně potřebuje.

Má minimalista malý prázdný byt?

Vůbec přitom není nutné, aby minimalista pořizoval věci malé. Nemusí mít malé auto, malý byt nebo malou televizi. Primární skutečně je, aby měl jen to, co skutečně potřebuje. Řekněme například, že minimalista zkoumá, jaké nabízí byty k pronájmu Olomouc. Žije-li minimalistický člověk aktuálně singl, pronajme si garsonku nebo dvoupokojový byt – nic víc objektivně nepotřebuje. Jde-li ale o rodinu s dětmi, pravděpodobně bude hledat byt o dispozicích kolem 70 až 90 metrů čtverečních s dispozicemi 3kk a obdobnými. Nemá ale důvod pořizovat si byt dvojnásobné velikosti, nebo dokonce největší rodinný dům v širém okolí. Minimalista totiž přemýšlí také ekonomicky a spočte si, že vytápět a udržovat jen zřídka využívané místnosti, ve kterých se budou hromadit zbytečnosti, zkrátka nedává smysl.

Také neplatí, že by minimalistický člověk neměl žádné vybavení. Rozhodně ale nemá na kuchyňské lince kávovar, toustovač, rýžovar, domácí pekárnu, vařič vajíček a desítky dalších spotřebičů. Bohatě bude stačit trouba, mikrovlnka a rychlovarná konvice. Zkrátka věci, které se používají denně.

Nic dvakrát, staré prodat

Spousta lidi má tendenci mít doma totožné vybavení vícekrát. Raději si nechají starou televizi ve sklepě, kdyby se ta nová rozbila. Stejně tak telefon, počítač nebo třeba monitor, klávesnici, mikrovlnnou troubu a další.

Minimalista si dává dobrý pozor, aby mu doma nezůstaly věci, které už s největší pravděpodobností potřebovat nebude. Staré použitelné věci tak prodá či daruje, nepoužitelné vyhodí. Díky tomu musí jen minimum věcí skladovat. Jak se pozná opravdový minimalista? Má krásně uklizený sklep, ve kterém nejsou žádné nepotřebné spotřebiče či krabice a je schopný se do nové domácnosti přestěhovat osobním automobilem. Ani sportovní vybavení u něj nehledejte. Třeba lyže, které jsou potřeba jednou ročně, si minimalista raději půjčí přímo na horách.

Zdroj foto: Who is Danny / Adobestock.com

Autor příspěvku: Redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *