zasklená pergola jako zimní zahrada

Jaká zvolit okna a dveře pro energeticky efektivní novostavbu

Kvalitní okna a vstupní dveře mají velmi výrazný vliv na celkové tepelně izolační vlastnosti domu. To je jasný fakt. Když máte stará okna a dveře, kterými profukuje, nikdy dům pořádně nevytopíte. Okna jsou pro energetickou účinnost domu naprosto klíčová. Nezáleží jen na materiálu a typu skel, ale hlavně na kvalitě oken a také na odborné a precizní montáži oken. To platí i pro vstupní dveře.

Nová okna, ať už zvolíte okna plastová, dřevěná nebo hliníková, představují nezanedbatelnou položku v rozpočtu na dům, přesto se nevyplatí dívat se jen na cenu. V dnešní době jsou totiž na trhu i dost nekvalitní okna a dveře za velmi nízké ceny. U nich však platí, že nejsou vhodná pro energeticky efektivní novostavbu. Pojďme se tedy podívat, jaké máte možnosti při výběru oken a dveří hlavně z hlediska jejich materiálu.

hliníková okna v novostavbě

Plastová, dřevěná nebo hliníková okna?

Existují různé druhy a typy oken, my se však zaměříme na 3 základní materiály, ze kterých se rámy a profily oken vyrábějí:

  • Plastová okna. Plastová okna jsou nejoblíbenější díky výbornému poměru kvality a ceny. Když koupíte kvalitní plastová okna od prověřeného výrobce, získáte skvělé tepelně izolační vlastnosti, navíc budou mít dlouhou životnost a jejich údržba je úplně nenáročná. A to za nejnižší cenu.
  • Hliníková okna. Hliníková okna se hodí na velké prosklené plochy, mají extrémně dlouhou životnost, jsou odolná a jejich tepelně izolační vlastnosti jsou také na vysoké úrovni. Údržba je jednoduchá, cena je však vyšší.
  • Dřevěná okna. Dřevo je přírodní materiál, což má své výhody (vzhled) a nevýhody (dřevo pracuje). Cenově jsou dřevěná okna někde mezi plastovými a hliníkovými, hodí se do dřevostaveb, ale jejich vzhled mohou perfektně napodobit plastová okna, která mají i lepší vlastnosti. Na údržbu jsou dřevěná okna rozhodně nejnáročnější.

Je jasné, že správný výběr oken a dveří vám může ušetřit dost peněz za vytápění domu. Ať už však máte jakákoliv okna, je potřeba myslet i na správné větrání, ideálně otevřít okna naplno na několik minut a nechat kompletně vyměnit vzduch v místnosti (otevřená mikroventilace v zimě není vhodná). U dveří je to jednodušší, tam je hlavně potřeba, aby dobře těsnily.

Výběr vchodových dveří

U vchodových dveří je to podobné jako u oken, jen se zde více kombinují materiály. Můžete koupit ekonomické plastové dveře, které budou mít výborné tepelně izolační vlastnosti, ale obzvláště u rodinných domů jsou v kurzu elegantní dveře, které na první pohled vypadají majestátně. Nejčastěji se tak prodávají bytelné a zajímavé plastové dveře (často i s prosklením) a také hliníkové dveře, které se používají i pro komerční či administrativní budovy i všude tam, kde se vchodové dveře používají častěji.

energeticky efektivní novostavba

Jak maximalizovat energetickou účinnost novostavby

Když při plánování a stavbě nového domu zvažujete, jak jej co nejlépe zateplit, je potřeba se zaměřit nejen na zateplení stěn, střechy a podlahy, ale také právě na okna a vstupní dveře. Kromě těchto základů jsme vybrali ještě několik praktických tipů, které vám pomohou energetickou účinnost stavby maximalizovat:

  • Stínící technika. V celkovém součtu je to spíše drobnost, ale i venkovní stínící technika (rolety či žaluzie) kromě jiného zlepšuje tepelně izolační vlastnosti domu.
  • Chytrý termostat. Takový termostat nám umožní ovládat topení dle našich aktuálních potřeb.Prostřednictvím svého telefonu si tak můžeme nastavit, kdy se topení zapne i to, na jakou teplotu se má každá místnost vytopit. Navíc sleduje aktuální spotřebu energie a upozorní na vznik průvanu.
  • Zasklená pergola či balkón. Když máte k domu „přilepenou“ pergolu a necháte si ji zasklít, také zlepšíte energetickou účinnost domu. To platí i pro balkóny nebo lodžie.

Při výběru dodavatele oken, dveří nebo třeba stínící techniky je rozumné oslovit firmu (ideálně českou), která kromě internetových stránek provozuje i kamenné prodejny, abyste měli místo, kde se můžete osobně poradit, domluvit si montáž a případný servis.

Autor příspěvku: Redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *