Aby byla vaše zahrada pěkná i příští rok, je třeba ji po sezóně dobře zazimovat. Vysázené rostliny a stromy pak přežijí zimu bez újmy, na jaře opět vyraší a budou krásné celý rok.
Jak se postarat o trávník
Z trávníku je třeba nejprve vyhrabat spadané listí a do konce listopadu dát trávník do pořádku. Použijte herbicid a zlikvidujte agresivní plevel. Hnojivo se aplikuje do konce října. Travní plochu je také třeba prořezat a zválcovat, tím velmi dobře srovnáte podklad a trávník bude vyrůstat velmi dobře i na jaře. Shrabané listí a drobné větvičky nepalte, ale raději je posekejte v drtiči a použijte do kompostu. Na jaře se bude hodit. Jak začne mrznout, už na něj raději nevstupujte.
Tip: Zazimování bazénu před zimou
Jak se postarat o dřeviny
Dřeviny se před příchodem zimy nestříhají, nechte si to na únor, než začnou rašit. Kmeny nově vysázených stromků a keřů obalte jutovinou. Pokud neprší a je slunečno, dřeviny zalijte a dejte si záležet zejména u jehličnanů a stálezelených dřevin. Velkou péči věnujte i rostlinám v nádobách. Ty letněné dejte do chladné místnosti a těm, co zůstanou venku, obalte květináče pro ochranu před mrazem. Choulostivé druhy obalte jutovinou nebo netkanou textilií. Solitérní stromy zajistěte oporou a dobře přivažte, aby je nevyvrátil vítr. Sloupovité jehličnany svažte, ať je nepoškodí těžký sníh. Na nízké keříky nahrňte suché listí a zakryjte větvičkami jehličí.
Jak se postarat o růže
Keřovým růžím zkraťte jen vršky a staré dřevo. Čím méně je na podzim sestříháte, tím méně budou v zimě choulostivé na mráz. Pokud jsou rostliny napadené chorobami, proveďte raději ochranný postřik. V tomto období je nepřihnojujte. Důležité je přihrnout k růžím zeminu a raději použijte kvalitní zahradnický substrát, popřípadě prosátý kompost, který lze na jaře rozhrnout kolem keříků. Korunku stromkových růží obalte jutovinou a vnitřek můžete vyplnit suchým listím. Nad i pod korunkou ji pevně zavažte. Popínavé růže a čerstvě vysázené rostliny obalte chvojím nebo netkanou textilií.
Jak se postarat o skalku
Odstraňte ze skalky napadané listí, větvičky i plevel. Citlivější druhy skalniček navíc přihrňte i zeminou či kůrou. Tučnolisté skalničky proti vlhkosti kryjte stříškou třeba ze skla. Dosypte kamennou sutinu, aby byly kořeny skalniček lépe chráněny. Skalničky je třeba na zimu také zakrýt chvojím. Jako zimní ochranu raději nepoužívejte netkanou textilii, drží vlhkost a to těmto rostlinám nesvědčí.
Jak se postarat o květinové záhony
Ostříhejte odkvetlé trsy trvalek, odstraňte plevel a jemně prokypřete půdu. Vhodné je také obnovit mulčovací vrstvu kůry na tloušťku alespoň 5 cm. Zalijte na podzim vysázené rostliny a na květinový záhon můžete nahrnout suché listí, které bude tvořit nejlepší izolační vrstvu, ale ne moc vysokou, aby příliš brzy nezačaly klíčit. Okrasné trávy nestříhejte.