V zásobníku prášku na praní a aviváž se často usazují nečistoty. Správně byste měli po každém praní dávkovač propláchnout vodou, na což zapomínáme. Poradíme vám, jak odstranit nahromaděné prací prostředky, nečistoty i vytvářející se plíseň.
V dávkovači pracího prášku a aviváže často zůstávají zbytky pracích prostředků a tvoří se plíseň. Ze špinavé přihrádky se pak šíří nepříjemný zápach. Je to také tím, že často pereme na nízké teploty 30 až 40 ºC, ale bakterie, viry, alergeny, roztoči a další patogeny se ničí až při 60 ºC. Proto na tuto teplotu perte alespoň ručníky, utěrky a lůžkoviny. Vhodné je občas použít i program na 90 až 95 ºC, pokud ne na prádlo, tak alespoň při čištění pračky. Proto vám také poradíme jak vyčistit pračku.
Pravidelné čištění
Pravidelné čištění si zaslouží kromě celé pračky hlavně zásobník na prací prášek a aviváž. Jakmile se v něm začnou usazovat nečistoty, prášek se nerozpouští správně, aviváž se všechna neodplaví, ve vzniklém slizu se tvoří plíseň a prádlo není kvalitně vyprané. Doporučujeme zapojit pomocníky jako je ocet a jedlá soda. Do čištění zásuvky pračky byste se měli pustit minimálně jednou za měsíc.
Jak vyčistit zásobník pračky
K čištění usazenin použijte ocet nebo kyselinu citrónovou. Přípravky jsou snadno dostupné v drogériích i v supermarketech. Zásobník vyjměte, opláchněte pod tekoucí vodou, zalijte ho v nádobě horkou vodou, přidejte kyselinu citronovou nebo ocet a nechejte hodinu působit. Pak roztok vyměňte a nechejte působit přes noc. Kromě odstranění usazenin dávkovač zbavíte bakterií, plísní i zápachu.
Použijte starý zubní kartáček
Pokud už jsou v zásobníku usazeniny tvrdé, musíte je mechanicky odstranit. Použijte starý kartáček na zuby. Plíseň a nečistoty se usazují i v okolí zásobníku na prací prášek a aviváž. Malým kartáčkem vyčistěte i okolí zásobníku a výklenek, který se otevřel po vytažení zásuvky z pračky octem nebo kyselinou citronovou. Po umytí šuplík utřete dosucha, vložte zpět a nechte ho ještě pár hodin pootevřený.
Nezapomeňte na čištění celé pračky
Kromě šuplíku pravidelně čistěte gumové těsnění, ve kterém se často usazují zbytky pracích prostředků i nánosy s vlákny z prádla a tvoří se plíseň v pračce. Při čištění nezapomeňte vyjmout a vyčistit filtr pračky. Celý spotřebič vyčistěte pomocí speciálního pracího programu pro čištění pracího bubnu a vnitřku pračky.
Jak vyčistit vrchem plněné pračky, kde nelze zásobník odejmout
Udržet čistý dávkovač pracích prostředků je u vrchem plněné pračky o něco složitější než u předem plněných modelů. Prací prášky se usazují v záhybech zásobníku. Lepší je používat kapsle nebo tekuté prací prostředky a pravidelně čistit pračku. Při výrazném znečištění je lepší výměna dávkovače. Podle servisního kódu spotřebiče si vyberte vhodnou násypku pro svou pračku. Otevřete dvířka, tlakem na boční páčky násypku uvolníte, vsunete novou a zacvakněte.