Nejprve nechte připálený hrnec odmočit ve vodě. Nádobí zalijete horkou vodou, přidejte saponát a nechte přes noc odstát. K dočištění stačí použít houbičku. Pokud odmočení nepomáhá a připáleniny se hrnce drží, vsaďte na některý z námi uvedených tipů.
Drátěnka může spálený hrnec poškodit
Drátěnka s houbičkou a mycím prostředkem může některé povrchy nenávratně poškodit. Abyste předešli škrábancům, kvůli kterým by se vám pak jídlo v nádobě ještě více připalovalo, drátěnky přizpůsobte materiálu. K dostání jsou i houbičky na citlivý povrch, teflon, sklo nebo porcelán.
Sůl na připálený hrnec
- 1 kg soli
- 1 litr vody
Vezměte připálený hrnec a nalijte do něj vodu tak, aby byly všechny připáleniny ponořené. Přiveďte vodu k varu a vmíchejte sůl minimálně 1:1. Jakmile se sůl rozpustí, nechte hrnec se solným roztokem odstát přes noc. Pak přiveďte obsah znovu k varu a chvíli povařte. Nechte chvilku vodu odstát a pomocí dřevěné nebo plastové pomůcky nečistoty odškrábněte. Nádobí umyjte běžným přípravkem.
Ocet na silně připálený hrnec z nerezové oceli a hliníku
- 1 litr bílého octa
- vodu
Oproti použití kuchyňské soli je postup s octem o něco rychlejší. Spálený hrnec naplňte vodou a octem v poměru 1:1. Všechny připáleniny musí být ponořené. Nádobu postavte na plotnu a přiveďte k varu. Za 10 minut mírného varu se objeví první výsledky. Připáleniny se začnou odlupovat a zbytku pomozte starou houbičkou. Pak nádobí umyjte běžným přípravkem na nádobí.
Jedlá soda octem na připálené nádobí z litiny
Pro ještě větší efekt zkuste na silně připálený hrnec použít k octu jedlou sodu. Přidejte ji ale až ve chvíli, kdy hrnec odstavíte z plotny. Směs začne šumět, proto nechte směs 10 minut působit, pak hrnec opláchněte teplou vodou. Nepoužívejte na smaltované nádobí. Vhodné litinové nádobí.
Kyselina citronová na spálený hrnec
- 1 sáček kyseliny citronové
- voda
Hrnec naplňte směsí vody a kyseliny citronové, zamíchejte a přiveďte k varu. Jakmile voda začne vřít, plamen ztlumte a vařte 15 minut. Pak nechte spálený hrnec odstát a umyjte obvyklým způsobem. Můžete použít šťávu z citronu. Kyselina citronová odstraní i vodní kámen, je ale stejně agresivní jako ocet a nehodí se na smaltované nádobí. Podobně se dá vyčistit i mikrovlnka nebo trouba.
Coca-cola na připálený hrnec
Coca-cola je plná cukru a chemických látek, které připáleniny odstraní. Nalijte tolik nápoje Coca-cola, aby to zakrylo všechny připáleniny. Nápojem naplňte připálený hrnec a nechejte jej několik hodin působit. Pak připáleniny opatrně seškrábejte vařečkou a běžným způsobem umyjte.
Olej na připálený hrnec
- pár kapek stolního oleje
- měkký hadřík nebo houbičku na nádobí
Pokud chcete vyčistit připálený hrnec od mléka, budete muset počkat nejlépe do druhého dne. Vezměte měkký hadřík nebo houbičku na nádobí a naneste pár kapek oleje, který doma máte. Pak jím potřete připálený hrnec od mléka a naolejovanou vrstvu nechejte působit 15 minut. Spálenina mléka povolí a pak ji mnohem snáz smyjete běžným mycím prostředkem na nádobí a houbičkou.
Kečup na připálené měděné nádobí
Kečup funguje na měděné nádobí. Měď je specifický materiál, na který je třeba opatrný postup. Vhodnou alternativou, s jejíž pomocí bude čištění měděného nádobí snadné, je právě kečup. Pomocí čištění kečupem bude vaše měděné nádobí znovu zářit novotou. Podívejte se, jak čistit stříbro a poradíme vám také, jak vyčistit mosaz.
Připálený smaltovaný hrnec, teflonová a keramická pánev
Abyste předešli ztrátě barvy a lesku smaltovaného nádobí, vyhněte se mytí v myčce, použití abrasivních čisticích prostředků a drátěnky. K ručnímu mytí používejte měkké mycí houby vyrobené z nylonu a nádobí prudce nezchlazujte. Připálený smaltovaný hrnec naplňte vodou, přiveďte ji k varu, nechejte pár minut probublávat a plastovou či dřevěnou vařečkou odstraňte připálené zbytky. Požijte i na teflonové nádobí. Stejně čistěte keramické pánve. Otřete do sucha, naneste vrstvu oleje, zahřejte pánev, po dosažení kouřového bodu nechejte pánev vychladnout a vytřete ji ubrouskem.