Jak vybrat vhodnou matraci?

Jak vybrat vhodnou tvrdost matrace, aby se vám dobře spalo

Dosloužila již vaše stará matrace a vy si toužíte udělat radost nákupem nové? Abychom vám výběr matrace usnadnili, přinášíme vám několik kritérií, která byste měli vzít při výběru nové matrace v úvahu. Díky vhodně zvolené matraci si totiž budete užívat zdravý spánek po celou noc a bolesti zad se stanou minulostí. Pusťme se do toho!

Základní kritéria při výběru vhodné matrace

Když se pustíte do výběru nové matrace, čeká na vás celá řada rozhodnutí. Budete si muset vybrat velikost a výšku matrace, ale také její složení, a v neposlední řadě se rozhodnout i pro vhodnou tuhost (tvrdost). Právě poslední zmíněné kritérium bývá tím nejnáročnějším. Proč? Spousta lidí totiž neví, co si pod těmito pojmy představit a nemá ponětí o tom, jak se tuhost (tvrdost) matrace vlastně dělí.

Základní stupnice tuhosti matrací

Co se tuhosti matrací týče, můžeme matrace rozdělit na:

  • extra měkké,
  • měkké,
  • středně tuhé,
  • tvrdé,
  • extra tvrdé.

Někteří prodejci tuhost matrací označují také čísly, například matrace tuhost 1, matrace tuhost 2 až po matrace tuhosti 5. U dalších výrobců se dokonce můžeme setkat také s písmeny.

Výběr matrace podle hmotnosti

Matraci na míru si zaslouží každý z nás, při výběru matrace je tedy nutné zaměřit se na to, co od matrace očekáváte, v jaké poloze večer usínáte a kolik vážíte. Právě váha je totiž při výběru matrace důležitým faktorem. Lidé s vyšší tělesnou hmotností si zamilují matrace tužší, tedy tvrdé a extra tvrdé. Naopak lidé s nízkou váhou by měli dávat přednost měkkým matracím.

Vhodná tvrdost matrace pro děti

Máte představu o tom, jaká tvrdost matrace je nejlepší pro vás a vaše děti? Miminka a děti, které rostou, neocení měkké a extra měkké matrace se zónami. Jejich kostra vyžaduje oporu, tudíž je pro ně vhodné volit matrace tvrdší a tužší. Ideálně ty středně tvrdé až tvrdé. 

Vhodná matrace pro děti
Zdroj obrázku: Pixel-Shot / Shutterstock.com

Vhodná tvrdost matrace pro těhotné

Speciální druh matrace potřebují také těhotné ženy. Aby se jim se stále rostoucím bříškem dobře spalo, ocení pohodlné pěnové matrace, nejlépe matrace z paměťové pěny. Do nich se totiž uvelebí jako do měkkého obláčku a paměťová pěna se dokonale přizpůsobí tvaru jejich těla.

Vhodná tvrdost matrace pro dospělé

Jak vybrat vhodnou tvrdost matrace pro dospělé? Pokud si toužíte užít regeneraci po práci, po sportu nebo se třeba natáhnout po nedělním obědě, budou vám vyhovovat latexové či pružinové matrace, které splňují vhodnou tvrdost matrace i pro sportovce. Díky svým skvělým ortopedickým vlastnostem jsou skvělou volbou v případě, kdy toužíte po pohodlí a odpočinku.

Vhodná tvrdost matrace pro seniory

Na čem se bude nejlépe usínat seniorům? Na zdravotní matraci, která bude zároveň ortopedická a při spánku je tak nebude nikde nic tlačit. Velmi měkké matrace jsou nevhodné kvůli tomu, že by se důchodcům špatně vstávalo, proto volte raději zlatou střední cestu a vyberte si střední tuhost matrace.

Vhodná matrace pro seniory
Zdroj obrázku: fizkes / Shutterstock.com

Výjimky při označování tuhosti matrací

Existují také prodejci, kteří při rozlišování tuhosti matrace používají čísla nejenom od jedné do pěti, ale až do deseti. Příkladem je například značka Tropico a stupnice tvrdosti matrací Tropico 1-10. Matrace s nejnižším číslem jsou nejměkčí, naopak ty s nejvyšším nejtvrdší. Povedenou matrací je matrace Tropico Super Fox. Ta je totiž k dispozici v několika variantách, tudíž si z nabídky vyberete vhodnou matraci pro sebe, pro dítě i pro své rodiče a prarodiče.

Kromě váhy, věku a doporučení prodejců se při výběru matrace samozřejmě řiďte také svými preferencemi. Někdo například miluje usínání na měkkých matracích, zatímco jiní nedají dopustit na ty tvrdé.

Autor příspěvku: Redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *