Vysoká vlhkost vzduchu vytváří ideální podmínky pro šíření plísní a poškozuje naše zdraví. Odvlhčovače vzduchu mohou vysokou vlhkost v místnosti srovnat během několika hodin. Než začnete vybírat, ujasněte si několik důležitých faktorů.
Výběr podle místa použití
Důležitým kritériem pro výběr je prostor, kde se bude odvlhčovač používat. Důležitý je počet a rozměr místností, teplota, míra vlhkosti i počet osob, které se tu pohybují. Vše ovlivní výkon odvlhčovače a jeho schopnost vlhkost absorbovat.
Cena odvlhčovače
Jednodušší alternativy v podobě absorpčních tablet či sáčků pořídíte v řádech stokorun, pravidelná výměna se vám však časem prodraží. Základní elektrické odvlhčovače pořídíte kolem 4 000 Kč, ty s více funkcemi asi za 6 000 Kč. Rozdíly jsou ve výkonu, technologii, doplňkových funkcích a dalších parametrech.
Provozní náklady
Nákladům na provoz se kvůli spotřebě elektřiny zcela nevyhnete. Mezi jednotlivými modely mohou být velké rozdíly. Úsporné odvlhčovače mají maximální spotřebu do 0,5 kWh, která s vyšším výkonem roste. Zkontrolujte si také cenu a dostupnost náhradních filtrů vzduchu i to, jak často je budete muset měnit.
Typy odvlhčovačů
Kondenzační odvlhčovač ochlazuje nasátý vzduch a vlhkost v něm zkondenzuje. Voda se uskladňuje v nádobce, kterou je třeba pravidelně vylévat. Hodí se do prostor s pokojovou teplotou, v chladu je neefektivní. Je výkonnější při vyšší vlhkosti.
Adsorpční odvlhčovač vzduch naopak ohřívá, díky čemuž je účinný i při nízkých teplotách, ale ani zde při vlhkosti pod 50 % nezaznamenáte velký rozdíl snížení vlhkosti. Má tišší provoz, je však energeticky výrazně náročnější, i když má menší výkon. Hodí se tam, kde nízká teplota neumožní použití kondenzačního odvlhčovače.
V malém prostoru, například v koupelně či šatní skříni vám stačí pouze nízký výkon a odvlhčovače v podobě absorpčních tablet, sáčků či silika gelů. Hlavní nevýhodou je jednorázové použití a nutnost časté výměny, š čímž rostou i provozní náklady.
Sladujte tyto parametry
- Výkon odvlhčování – udává, kolik vody umí odvlhčovač zachytit za 24 hodin.
- Rychlost odvlhčování – udává množství vlhkosti zachycené za 1 hodinu.
- Vzduchový výkon – udává objem vzduchu, který umí odvlhčovač přečerpat za 1 hodinu. Správně dimenzovaný by to měl zvládnout 2x za hodinu. Malý výkon znamená stále vysokou vlhkost, velký naopak přílišné vysoušení.
- Spotřeba – určuje provozní náklady. Někteří výrobci uvádí minimální spotřebu, tedy při nejnižším nastavení výkonu, zatímco jiní maximální.
- Rozměry – ujistěte se, že se vám vejde do určeného prostoru.
- Hmotnost – váha je důležitá především při pravidelném přenášení mezi místnostmi nebo umisťování na nábytek. Některé disponují kolečky.
- Hlučnost – udává se v decibelech, pozor dejte v místnosti, kde spíte.
- Objem nádrže – čím větší nádrž, tím méně často ji budete muset vylévat.
- Způsob odvodu vody – domácí odvlhčovače vodu odvádí do nádržky, někdy do externí nádoby nebo přímo na odpadní potrubí a nemusí se vylévat voda.
Sledujte důležité funkce
- Ionizátor – podporuje shlukování částic, čímž snižuje riziko vzniku plísní.
- Filtrace vzduchu – zachytává pevné částice ze vzduchu s využitím uhlíkových či HEPA filtrů, odstraňuje i zápachy a kombinuje funkci odvlhčovače s čističkou vzduchu, proto je vhodný pro alergiky.
- Senzor vlhkosti – snímá a zobrazuje aktuální vlhkost v místnosti.
- Automatický režim – udržuje nastavení výkonu dle zvolené optimální vlhkosti.
- Časovač – zajistí automatické vypnutí po nastaveném čase.
- Automatické vypnutí při plné nádrži – ochrana před přetečením.
- Indikace naplnění – diodou nebo zvukovým signálem upozorňuje na míru naplnění nádobky s kondenzátem.
- Indikace znečištění filtru – upozorňuje na výměnu vzduchového filtru.
- Displej – zobrazuje údaje o vlhkosti a nastavení, případně další informace.
- Režim pro sušení prádla – urychluje vysoušení prádla a zabraňuje přílišnému nárůstu vlhkosti v místnosti se sušákem.
- Režim ventilace – vlhkost vzduchu zachovává, pomáhá však s jeho cirkulací.
Pro nejvyšší efektivitu odvlhčovače jej umístěte tak, aby mu neclonil nábytek a měl okolo dostatek prostoru, ideálně doprostřed místnosti, což není vždy možné. V případě, že máte plíseň na zdi, umístěte k němu odvlhčovač co nejblíže.