Abyste letos zabránili invazi létajících okřídlených mravenců, kteří se vyskytují převážně v červenci a srpnu, zkuste s nimi naložit podobně jako s běžnými mravenci.
Kde se berou okřídlení mravenci
Mladé královny a samci běžných mravenců disponující křídly si při každoročních náletech zabezpečují novou geneticky silnou generaci. Létají v rojích, aby díky tomu měla jejich královna mnohem větší výběr pro spáření. Současně se takto smíchají mravenci z různých mravenišť. Příroda si tak zabezpečí spojení více různých skupin mravenců a tak posílí další generaci.
Kdy se rojí mravenci? V březnu královny kladou vajíčka, ze kterých se díky speciální potravě vylíhnou pohlavní jedinci samci a samice. Po vylíhnutí nastává doba páření a podle počasí tvá od června do srpna.
Díky křídlům mají mravenci snazší cestu k přesunu a promíchání genů. Při seskupení do větších rojů si zajistí co nejvyšší možnost spáření. Královně po spáření křídla upadnout a pak se stará o zajištění potomstva. Okřídlení samci po pár dnech umírají. Pokud se vám objevují mravenci v bytě či domě, zkuste tyto rady.
Jak se zbavit létajících mravenců
Pokud je okřídlených mravenců hodně a nechceme, aby se nám usadili v bytě, v domě či na zahradě, je třeba co nejdříve zakročit. Jedná se vlastně o běžně neokřídlené mravence, proto na ně budou fungovat i stejné přípravky. V domácnosti můžete nastříkat vhodný přípravek ve spreji na místa vstupu.
Přípravky ve spreji a vonné koření
Postříkejte okolí dveří a oken, tím vytvoříte aerosolovou bariéru. Ta ale rychle vyprchá, je proto nutné její častější opakování. Mravenci nemají všeobecně rádi silné a pronikavé vůně. Na okno, které pravidelně otvíráte pro vyvětrání, položte misku s aromatickým kořením jako je badyán, skořice, hřebíček či majoránka. Stejně jako voňavé koření funguje také vysušená kávová sedlina.
Vyzkoušejte ocet, celer a skořici
Mravencům vadí i pronikavá vůně octa. Můžete na inkriminovaná místa rozložit misky vody s octem v poměru 1:1. Okna a vchody do bytu či domu pravidelně vytírejte octovým roztokem. Pro náš čich octová vůně rychle vyprchá, ale pro citlivé čichové ústrojí mravenců zůstane nepříjemná mnohem delší dobu.
Účinným prostředkem proti létajícím mravencům v interiéru i exteriéru je miska s nakrájeným celerem posypaným solí a skořicí. Sůl vytáhne z celeru vodu, aroma zintenzivní a skořice sílu odéru znásobí. Díky tomu se okřídlená letka přesune jinam.
Sítě proti hmyzu a bylinky do oken
Další prevencí je zabezpečit okna sítěmi proti hmyzu. Abyste co nejlépe zamezili vstupu okřídlenému hmyzu a měli v létě klid, dejte moskytiéry i do balkonových dveří a vstupních dveří, pokud je často necháváte otevřené. Na parapet okna dejte voňavé bylinky, které využijete i při vaření v kuchyni. Silně odpudivé aroma pro mravence má například máta, levandule, citronela nebo eukalyptus.
Mravenec unese přibližně dvacetinásobek svojí váhy, někteří i padesátinásobek. Tropičtí mravenci druhu Odontomachus bauri ve svých kusadlech udrží i třistanásobně těžší objekty, než je jejich hmotnost.
Jak odstranit létající mravence na zahradě a terase
Venku na balkoně, terase či zahradě pomůže pěstování aromatických bylin, cibule a česneku. Budete mít po ruce perfektní suroviny s vitamíny a minerály a byliny pro dochucení pokrmů a zároveň skvělou ochranu proti náletům okřídlených mravenců.
Pokud se vám často rojí okřídlení mravenci kolem konkrétních míst, položte tam misku s pronikavě voňavým kořením nebo květináč s aromatickými bylinami. Vyzkoušejte mátu peprnou, citronovou trávu, levanduli, hřebíček, majoránku, česnek, medvědí česnek, pelyněk či mořskou cibuli neboli snědek ocasatý.
Často kladené dotazy
Mravenec lesní má nejen kusadla, ale na zadečku má navíc zakrnělé žihadlo s jedovou žlázou. Po kousnutí do rány vystříkne jed s obsahem kyseliny mravenčí.