šroub

Jak povolit zarezlý šroub?

Příliš utažený a zarezlý šroub není jednoduché povolit. Máme pro vás několik tipů, jak si s tímto problémem poradit. Co si vzít na pomoc?

Šrouby jsou často zarezlé a příliš dotažené. To dovedou i aku šroubováky a ručně je pak těžké šrouby povolit. Je třeba se vyvarovat stržení závitu nebo hlavičky, ve které se šroubovák protáčí.

Použijte speciální přípravky

Nejprve šroub postříkejte a zakápněte penetračním olejem, viskózní kapalinou nebo speciálním přípravkem pro uvolňování šroubů. Kapalina se musí dostat i pod hlavičku do oblasti závitů šroubu. Nechejte ji pak 1 až 2 hodiny působit, pak na šroub poklepejte nejlépe úderovým šroubovákem a zkuste opět povolit. Šroub de sice asi pootočí jen o kousek, ale už jste na dobré cestě. Pak postup opakujte, dokud se vám nepovede šroub zcela uvolnit. Na rez lze vyzkoušet i ocet, cocacolu, petrolej či brzdovou kapalinu. Dávejte ale pozor, na jaký povrch ji použijete, aby se nepoškodil.

Použijte teplo

S odolným šroubem vám pomůže i teplo. Po nastříkání přípravku si vezměte kovovou tyčinku s menším průměrem než je průměr šroubku. Tu nahřejte a přitiskněte na hlavici šroubu. Díky teplu pak mazivo lépe steče mezi závity. Berte ohled na materiál, ve kterém je šroub upevněn, plast by mohlo teplo poškodit. Mějte po ruce vodu a okolí šroubu v případě potřeby ochlazujte.

Šroub bez hlavy

Pokud strhnete drážku pro šroubovák nebo ukroutíte hlavu šroubu, můžete zkusit drážku do šroubu vyrazit ostrým šroubovákem nebo majzlíkem a kladivem. Pokud to nejde, nejprve vyvrtejte do ulomeného šroubu klasickým vrtákem na železo otvor, do vrtačky upevněte vytahovák, nasaďte jej do vyvrtaného otvoru a spusťte.

Odvrtání šroubu

Pokud vše selže, musíte šroub odvrtat odolným a ostrým vrtákem na železo. Vrtačku zapněte na pomalý chod a pomůže vám i chlazení vodou. Šroub se při odvrtávání rychle zahřeje. Po odvrtání šroubku je třeba vytvořit v otvoru po šroubu opět nové závity pomocí závitníku. Nový vnitřní závit bude nejméně o číslo větší, než byl ten původní, ale bude funkční.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *