Tepelná čerpadla

Jak tepelná čerpadla mění tvář trhu s vytápěním v Evropě?

I ti, kdo před 10 lety někdo považovali tepelná čerpadla za „okrajový“ způsob vytápění s pochybnou návratností a vysokými pořizovacími náklady, je dnes musí brát vážně. Tento druh vytápění nyní doslova před očima mění trh s topením v rezidenčních nemovitostech.

To, že tepelná čerpadla jsou zdrojem tepla budoucnosti, do kterého jsou už nyní vkládány velké naděje dokládá několik případů:

  • Norsko má ambici zakázat od roku 2020 topení topným olejem, přičemž místo v kotelnách domů by měla zabrat právě tepelná čerpadla. Norsko je dlouhodobě známo jako země s vysokými ambicemi ve vztahu k ochraně životního prostředí, což mimo jiné dokládá i snaha „vyhnat“ z měst auta s vysokými emisemi.
  • v Německu využívá každá třetí novostavba jako hlavní zdroj tepla právě tepelné čerpadlo. Němci si už dnes zvykají na situaci, která bude od roku 2021 platná napříč celou Evropskou unií, tj. že od tohoto roku budou na území EU vznikat již pouze pasivní domy. Ve spolkové zemi Bádensko – Würtenbersko má tepelná čerpadla jako hlavní zdroj tepla dokonce cca 50 % všech novostaveb!
  • v Rakousku vyrostl trh s tepelnými čerpadly v uplynulých 10 letech o cca 600 % a   i rakouské domácnosti se připravují na omezení platná od roku 2021. U našich jižních sousedů už dnes vede v počtu instalovaných jednotek a vytápěných domácností jiný „čistý“ zdroj tepla – biomasa.
  • ve Švédsku stále roste počet novostaveb s instalovaným tepelným čerpadlem země/voda. Je to právě tento zdroj tepla a energie ze slunce, prostřednictvím čehož chce vláda Švédska zvýšit podíl energie z obnovitelných zdrojů na 100 %!

V České republice vzrostl v letech 2007-2016 objem energie vyrobené tepelnými čerpadly o zhruba 42 %. V počtu nových instalací pak jasně vedou tepelná čerpadla se systémem vzduch-voda.

I v České republice pak také existuje podpora tohoto zdroje tepla, kdy lze na tepelné čerpadlo získat státní dotaci až 127 500 Kč resp. 80 % ceny čerpadla. Více o programu „Kotlíkových dotací“, v rámci kterých lze získat finanční podporu od státu najdete na této stránce webu Státního fondu životního prostředí ČR

Autor příspěvku: Redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *