koupelna na chalupě

Koupelna na chalupě? Typy a rady, jak ji vytvořit svépomocí.

V chalupách často koupelna s teplou vodou nebývala a nyní se dodělávají z hospodářských prostor. Přestavba chlévů nebo komory na koupelnu se musí promyslet předem.

Na sprchový kout je možné využít širokou nabídku dostupných materiálů a zařizovacích předmětů. Koupelny na chalupách se většinou budují v prostorách bývalých chlívů, komor i prádelen a prostory vyžadují během rekonstrukce specifický přístup.

Tip: 15 tipů jakou zvolit barvu kuchyně

Než začneme

Místnost postavená z kamene lze originálně zakomponovat v podobě kamenných stěn do interiéru. Kámen v kombinaci se dřevem, některými typy dlažby a sanitární keramikou umí vytvořit neopakovatelnou atmosféru. Je třeba si při rekonstrukci poradit s některými nástrahami při využití kamenných stěn.

koupelna na chalupě

Odstranění vlhkosti a čištění

Kamenné zdi je třeba izolovat a zamezit vzlínání vlhkosti, ale je obtížné je podřezat. Je třeba výkop k základům a položení nopkové fólie bránící přístupu vlhkosti. Povrch kamenů ve chlévě je třeba pečlivě vyčistit od solí ocelovým kartáčem ručně nebo na vrtačce. Zeď z pískovce kartáčem čistěte s citem. Očištěné kameny ošetřete ochrannou penetrací na kámen zabraňující prašnosti. Účinek lze znásobit použitím bezbarvého laku.

Voda a elektřina

Dalším oříškem jsou elektroinstalace a rozvody vody. Elektroinstalace v koupelně svěřte elektrikáři pro správné, bezpečné provedení a garanci s revizní zprávou. Přívod vody k bateriím se řeší rozvodem trubek po stěnách a ukrytím do sloupků, skříněk nebo jejich vedením za vanou. Elekroinstalaci je nutné umístit do spár mezi kameny a zakrýt spárovací hmotou. Dekorativní spárování kamenů se dělá na celých stěnách a pro rozvody elektrických kabelů se spára jen prohloubí a přizpůsobí. Zásuvky je nutné do kamenů částečně zasekat.

Okna, větrací otvory, futra i stropy

Při výměně okna se musí často nechat vyrobit na míru. Dosekat v kameni okenní otvor je náročné a pracné, možné je i přizdívání. Pokud okno v místnosti není, je třeba opatrně bourat v kamenné stěně, vytvořit otvor na překlad, zajistit zeď proti zhroucení a dodělat okenní otvor. Viditelnou část překladu lze udělat z masivního trámu. Totéž platí u zárubní a dveří. U stropu lze kombinovat kamenné stěny s omítnutým stropem, palubkovým obkladem i cihelnou klenbou. Tu lze i napenetrovat či nalakovat.

Podlahy

Podlahy nasáklé močůvkou je třeba kopat do hloubky a provést důkladné izolace. Pálené glazované dlaždice, půdovky nebo kameny můžeme podložit podlahovým vytápěním. Ke kameni na stěny sedne radiátor s chromovaným povrchem. S přírodním kamenem se dobře kombinuje dřevo s hloubkovou impregnací, ošetřené olejem či laky. Lze použít exotická, tvrdá dřeva, odolná proti vlhku. V koupelnách se nedoporučuje kombinace dřevěné podlahy s podlahovým vytápěním.

Zdroj: pxhere.com

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

2 komentáře: „Koupelna na chalupě? Typy a rady, jak ji vytvořit svépomocí.

  Lenka

  (31.3.2019 - 16:39)

  Hezký den, děkujeme za tipy. Co se týče koupelny, řešíme, zda si pořídit sprchový kout nebo vanu. Další varianta je vana se zástěnou – co na ně říkáte?

  Lenka

  (31.5.2019 - 21:59)

  Hezký večer, co se týče koupelny, vybíráme sprchový kout, tak snad vybereme správně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *