Pěstování bazalky v květináči by si rozhodně neměli nechat ujít všichni nadšenci pro pěstování různých bylinek, rostlinek a květin, ale i milovníci chutných pokrmů, kterým může čerstvá bazalka pozvednout chuť na vyšší úroveň.
Bazalka se dá využít pro širokou škálu možností, proto je bazalka stále oblíbenější a vyhledávanější. Dá se využít nejen v kuchyni, ale i jako pomocník na různé neduhy. I když si můžete bazalku zakoupit v obchodě už předpěstovanou, můžete si je vypěstovat i ze semínka. Úrodu bazalky si můžete užívat po celý rok.
Co možná nevíte o bazalce
Domovem bazalky je Indie, odkud se začala šířit do celého světa. Velmi brzy si získala své příznivce u kuchařů i léčitelů. Ve své domovině je považována za dřevnatějící trvalku, u nás se však pěstuje jako jednoletá bylina. Má větvené lodyhy se vstřícnými listy s vejčitými tvary. Listy jsou lesklé, měkké a mají jemně zubatý okraj. Mají úžasnou vůni a usnadňují trávení.
Jak pěstovat bazalku v květináči
Pro začátek pěstování bazalky je nejvhodnějším obdobím březen a duben. Vezměte vhodnou nádobu, ve které budete chtít bazalku pěstovat. Nejprve ji naplňte organickým kompostem a přimíchejte trochu perlitu, který zabrání přemokření, zajistí dostatečné provzdušňování a lepší růst bylinky. Semínka bazalky je vysejte jen řídce a lehce je přitlačte prsty do půdy. Pak je roste vodou. Během pár týdnů vám vyrostou rostlinky, které lze přesadit do květináče nebo na konci května i do záhonku.
Zálivka a vhodné místo
Bazalku doporučujeme pěstovat na dostatečně slunném místě, jinak bude trpět na plísně. Bazalku je třeba dobře zalévat, protože nesmí vyschnout, jinak by měla kožovité listy. Bazalku ale zároveň není možné přelít, aby nezahnívala. Zaléváme ji nejlépe odstátou vodou, ne přímo na listy, ale raději do misky. Každé dva týdny ji přihnojte vhodným tekutým hnojivem. Pustit se můžete i do pěstování levandule nebo do pěstování rajčat.