Zaschlý olej a zažraná mastnota je při čištění a úklidu velký problém. Pokud se mastnou a lepivou vrstvu pokusíte očistit jen vlhkou houbičkou, vrstva oleje bude ještě lepivější. Podívejte se, jak vrstvu zaschlého oleje a tuku snadno odstranit.
Při odstraňování zaschlé mastnoty, která se dostala hluboko, platí jednoduché pravidlo. Čím déle budete odkládat čištění, tím náročnější bude samotné čištění. Práci s úklidem si usnadníte, pokud otřete sporák a všechny plochy po každém vaření. Pak se později při čištění nebudete muset zdlouhavě trápit tím, jak odstranit mastnotu. Mějte v kuchyni po ruce pomůcky, kterými mastnotu hned odstraníte.
Zaměřte se na kritická místa
V kuchyni se najdou místa, která moc často neutíráme. Jsou hůře přístupná, nebo nejsou tolik vidět, takže na ně při úklidu mnohdy zapomínáme. Zaměřte se hlavně na digestoř, úchytky zásuvek i skříněk, spodní stranu horních skříněk kuchyňské linky, stěna za sporákem, dvířka a vnitřek trouby. Zmíněné čištění trouby nebo čištění mikrovlnky je často opravdový oříšek, proto se zkuste inspirovat v našich článcích. Když častěji zaměříte i na kritická místa, odstranění mastnoty bude snazší. Nezapomeňte na mastnotu ani na sklokeramické desce.
Mastnotu na mastnotu? Přesně tak!
Na zažranou mastnotu platí trochu paradoxně i další fígl. I když to vypadá jako vytloukání klínu klínem, kdy na olej znovu dáte olej. Skutečně to funguje. Stačí mastné místo přetřít hadříkem namočeným v kuchyňském či minerálním oleji. Zaschlé mastné skvrny pod olejem velmi rychle změknou a půjdou snadno dolů. K odstraňování mastnoty, čištění kuchyňských spotřebičů a nábytku nepoužívejte drátěnku a hrubou houbičku. Povrch byste mohli nenávratně poškrábat a poškodit.
Vsaďte na sílu octa, sody a soli
Pokud máte v kuchyni silnou vrstvu zaschlého tuku, je třeba si s ní umět poradit. V obchodě je sice běžně k dostání mnoho různých přípravků, které si se zažranou mastnotou více či méně poradí, většinou jde ale o zbytečně agresivní chemické látky, které škodí našemu zdraví i životnímu prostředí.
Vyzkoušejte trik našich babiček a vezměte si na pomoc ocet známý svou čistící, odmašťovací a dezinfekční schopností. Stačí naředit ocet s vodou a nalít do rozprašovače. Pro vyšší účinnost si vytvořte pastu a přidejte k octu přípravky, jako je jedlá soda a sůl. S těmito přípravky moje babička dokázala hotové zázraky.
Mýdlový roztok podle našich babiček
Zkuste vsadit na další prověřenou metodu našich babiček, které si uměly poradit i bez spousty chemických prostředků s tím, co měly po ruce. I já si ještě vzpomínám, jak jsme v kotli vařili mýdlo na praní a čištění ze starého sádla. Díky němu byly babiččiny košile i povlečení sněhově bílé a plochy v kuchyni zářily čistotou. Mýdlo můžete nastrouhat a rozpustit, nebo použít tekuté.
Babiččino oblíbené bylo Mýdlo s Jelenem. S oblibou používala i jádrové nebo žlučové mýdlo. Mýdlo smíchejte s vodou v poměru 1 : 1 a pusťte se do úklidu. Pokud s ním budete čistit vnitřek trouby, naneste ho na stěny trouby, zapněte ji na 100 °C na 10 minut a pak mastnou špínu stáhněte z povrchu houbičkou na nádobí.