PVC trubka

Jak odlepit PVC trubku

Pokud se dostanete do situace, kdy musíte odlepit PVC trubku, nezoufejte. Zvládnete to i se základním vybavením. Vyžaduje to však trochu více zručnosti a opatrnosti, protože pokud následně spoj neprovedete správně, může dojít k průsaku nebo úniku vody a máte zaděláno na starost navíc. Nicméně pro šikovného kutila by to neměl být nijak složitý úkol. Jak tedy na výměnu PVC trubky?

Co budete potřebovat: 

Zde je to, co budete potřebovat:

  • Pilka na kov
  • Fialový základní nátěr
  • Čirý PVC cement
  • Nová armatura a spojka

Jak vyměnit PVC trubku 

  1. Vyřízněte problémový spoj. Pomocí pilky na železo odřízněte PVC trubku v rovině podél tvarovky spoje, kterou si přejete odlepit.
  2. Získejte novou armaturu a spojku. Najděte si novou armaturu, která uspokojí vaše potřeby. Najděte spojku, která odpovídá staré armatuře, kterou jste nevyřízli, a nové, kterou přidáváte.
  3. Základní nátěr PVC. Naneste tenkou vrstvu fialového základního nátěru na konce vašich PVC tvarovek. Také naneste základní nátěr na vnitřní stranu spojky. Nechte základní nátěr několik minut zaschnout.
  4. Slepte nový spoj. Po zaschnutí základního nátěru potřete natřená místa potrubí a spojky čirým PVC cementem. Některá víceúčelová cementová lepidla nejsou schválena pro všechna použití potrubí, takže se ujistěte, že používáte typ specifický pro PVC. Zatlačte trubku do spojky a otočte ji o čtvrt otáčky. Ujistěte se, že kování nevyskočí dříve, než lepidlo ztvrdne. Pokud je to možné, setřete veškeré přebytečné lepidlo z vnější strany trubky, než zaschne.

Není to úplně jednoduché, takže pokud se na tuto opravu necítíte, dokáže vám ji v podstatě okamžitě vyřešit zručný instalatér

Dokážete odlepit PVC trubky?

K rozlepení můžete použít fialový primer. Za tímto účelem naneste základní nátěr a nechte jej chvíli zaschnout. Po zaschnutí naneste PVC cement na spoje a spojky. Nyní trubku kradmo otočte, abyste ji natáhli z lepené oblasti. Dalším DIY způsobem je použití fénu na vysokou teplotu, aby se lepidlo roztavilo. Při zahřívání po dobu několika minut by se spoj měl přerušit a tvarovky vyskočit.

Jaký je preferovaný nástroj pro řezání PVC trubek?

Snadným a preferovaným nástrojem pro řezání PVC trubek je ruční pila. K řezání můžete použít jakoukoli pilu, ale zpětná pila nebo pila na železo je ideálním nástrojem s větší flexibilitou.

Můžete použít silikon k utěsnění PVC potrubí?

Ano, silikon je rychlý a snadný způsob utěsnění vašich PVC trubek. Silikon byste však neměli nanášet na mokré potrubí. Nejprve zcela vysušte PVC trubky a poté naneste silikon.

Co můžete použít místo lepidla na PVC?

Pokud vaše aplikace není příliš náročná, můžete použít horké lepidlo, kontaktní cement nebo super lepidlo, protože také poskytují dobrou přilnavost ke spojům PVC. Nemusí však být spolehlivé v případě tlakového vodního potrubí, které vyžaduje silnou přilnavost.

Autor příspěvku: Redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *