V České republice je pořád na veřejnou kanalizaci či na společnou čistírnu odpadních vod napojeno pouze 78 % obcí. Pro obyvatele těch zbývajících je dnes ideálním řešením domovní čistírna odpadních vod.
Septik ani žumpa nejsou dnes nejlepším řešením pro sběr splaškové vody. U chalup, kde trávíme jenom víkendy, si s nimi ještě vystačíme. I když i to se již mění. U rodinných domů, které jsou trvale obývané, je lepším řešením vybudování domovní čistírny odpadních vod. Pokud ve vaší obci není plán budovat veřejnou kanalizaci, rozhodně si zvolte toto řešení. Je ekologické a praktické.
Proč zrovna vaše obec nemá kanalizaci?
Důvodů může být celá řada. Místní o nich obvykle vědí z veřejných zasedání obce, kde se možnost vybudování kanalizace určitě rozebírá. Často se jedná o různé stavební či ekologické komplikace. Zejména malé obce pak mají problém dát dohromady potřebné finance na vybudování obecní kanalizace. A to i v tom případě, že se podaří získat dotaci a část nákladů je hrazena z dotačních programů. U nich se obvykle požaduje vysoké množství připojených občanů. Jenomže pokud si tito jen před nedávnem vybudovali domovní čističky odpadních vod, nechce se jim teď vynaloženou investici v podstatě zahodit a připojit se ke kanalizaci zbudované obcí. Vzniká tak začarovaný kruh a vám nezbude nic jiné než si rovněž vybudovat vlastní čističku.
Čistička svépomocí? To raději ne!
Na tak odbornou práci, jakou je vybudování čistírny odpadních vod, si rozhodně pozvěte specialisty. Nejde o nijak méně sofistikované dílo, než je klasická čistírna komunálních odpadních vod. Jde o biologicky vyvážený systém, který potřebuje průběžnou péči. V první řadě pak musí být správně navržena a zkolaudována.
Domovní čistírny odpadních vod využívají biologicko-mechanické čištění a nenahrazují jímky, septiky a žumpy. Odseparovaný kal nevyžaduje častou likvidaci a pročištěná voda se může využívat jako užitková voda pro zahradu. Kvalitní čistírny mají nízké provozní náklady, které nezatěžují rodinný rozpočet.