domovní čistírny odpadních vod

Domovní čistírny odpadních vod na klíč jsou řešením, když nemáte v obci kanalizaci

V České republice je pořád na veřejnou kanalizaci či na společnou čistírnu odpadních vod napojeno pouze 78 % obcí. Pro obyvatele těch zbývajících je dnes ideálním řešením domovní čistírna odpadních vod.

Septik ani žumpa nejsou dnes nejlepším řešením pro sběr splaškové vody. U chalup, kde trávíme jenom víkendy, si s nimi ještě vystačíme. I když i to se již mění. U rodinných domů, které jsou trvale obývané, je lepším řešením vybudování domovní čistírny odpadních vod. Pokud ve vaší obci není plán budovat veřejnou kanalizaci, rozhodně si zvolte toto řešení. Je ekologické a praktické.

domovní čistička odpadní vody

Proč zrovna vaše obec nemá kanalizaci?

Důvodů může být celá řada. Místní o nich obvykle vědí z veřejných zasedání obce, kde se možnost vybudování kanalizace určitě rozebírá. Často se jedná o různé stavební či ekologické komplikace. Zejména malé obce pak mají problém dát dohromady potřebné finance na vybudování obecní kanalizace. A to i v tom případě, že se podaří získat dotaci a část nákladů je hrazena z dotačních programů. U nich se obvykle požaduje vysoké množství připojených občanů. Jenomže pokud si tito jen před nedávnem vybudovali domovní čističky odpadních vod, nechce se jim teď vynaloženou investici v podstatě zahodit a připojit se ke kanalizaci zbudované obcí. Vzniká tak začarovaný kruh a vám nezbude nic jiné než si rovněž vybudovat vlastní čističku.

domovní čistička odpadní vody

Čistička svépomocí? To raději ne!

Na tak odbornou práci, jakou je vybudování čistírny odpadních vod, si rozhodně pozvěte specialisty. Nejde o nijak méně sofistikované dílo, než je klasická čistírna komunálních odpadních vod. Jde o biologicky vyvážený systém, který potřebuje průběžnou péči. V první řadě pak musí být správně navržena a zkolaudována.

Domovní čistírny odpadních vod využívají biologicko-mechanické čištění a nenahrazují jímky, septiky a žumpy. Odseparovaný kal nevyžaduje častou likvidaci a pročištěná voda se může využívat jako užitková voda pro zahradu. Kvalitní čistírny mají nízké provozní náklady, které nezatěžují rodinný rozpočet.

Autor příspěvku: Redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *