Domácí sauna – jak ji postavit a co vás to bude stát

Saunování je velmi oblíbené a mnoho lidí si pořizuje do svých domovů domácí saunu. Ozdravný rituál prohřívání těla si pak mohou dopřát v klidu a pohodlí svého domova. Jak a kde si domácí saunu postavit? Podívejme se na to.

Pokud nemáte rádi přeplněné, společné sauny ve wellness centrech, tuto formu relaxace si dopřejte doma, ať k tomu máte klid. Ve Finsku je sauna poblíž koupelny běžnou součástí bytu. Doma ji má 4 z 5 finských domácností. Finskou saunu si navíc zvládnete postavit i sami. K finské sauně můžete nerušeně využívat v pohodě domova i nafukovací vířivku.

Na kolik vyjde provoz sauny

U používání sauny se vám zvednou účty za elektřinu a vodu. Záleží i na vašem tarifu. Jeden saunovací cyklus u infrasauny vyjde asi na 10 korun. Roční provoz infrasauny vyjde na 1 200 až 1 700 korun. Není nutné ji předehřívat a má nízkou spotřebu moc velká. Přidejte náklady na čištění sauny, parafinování, nákup aromat na polévání kamen a jednou za pár let výměnu saunových kamenů.

Záleží na velikosti a typu topidla i stylu saunování. Finskou saunu je nutné hodinu před použitím předehřát. Spotřeba elektřiny se u běžných saunových kamen pohybuje kolem 9 kW. Hodinový provoz vyjde asi na 40 až 80 korun v případě, že je to průměrně velká, dobře postavená a zaizolovaná finská sauna, kdy počítáme hodinu na vytopení a 4×15 minut saunování. Ve srovnání s návštěvou veřejných saun je to o dost méně. Můžeme se tedy bavit o roční částce přes 8 000 korun. U kamen na dřevo záleží na ceně dřeva a cyklus vyjde asi na 40 korun.

Sauna je jako skládačka

Sauna se může stát součástí koupelny i suterénu. Jednoduchou stavebnici infrasauny si pořídíte asi od 20 000 korun a finské sauny od 40 000 korun a instalace odborníky od 10 000 korun. Typové stavebnice jsou vytápěné elektricky a rozměry sauny se pohybují od 2 až do 14 m2. Součástí dodávky jsou všechny potřebné komponenty, často včetně vlhkoměru, přesýpacích hodin, vědra na vodu či vůně do sauny. Můžete si nechat saunu sestavit na požádání na míru podle přání a nároků. Zvolíte si typ palubek, jako finský smrk, borovici či cedr, způsob vyhřívání i druh kamen. U infrasauny je snazší stavba i zapojení, pro 2 lidi stačí zásuvka s 220 V, ale docílíte jen 60 °C a suššího vzduchu. U finské sauny je to i 120 °C. Zvažujete financování pořízení vlastní sauny půjčkou? Určitě využijte srovnávač půjček. Například na webu do5minut.cz, jaké jsou možnosti a která půjčka je pro vás nejvýhodnější.

Co je třeba k sestavení sauny

Velmi důležitá je stavební příprava místa, na kterém bude konstrukce sauny stát. Je třeba připravit betonovou podlahu nebo dlažbu, zajistit suché a rovné stěny a zapomenout nesmíte u finské sauny ani na vyvedených 380 V a samostatný jistič na 3 fáze, bez kterých saunu nezapojíte. Podcenit se nesmí ani odvětrávání. Požadavky se liší podle typu konstrukce, proto se na ně dopředu informujte. Stavbu stavebnice zvládnete podle dodaného manuálu.

Dřevo do sauny

Při stavbě sauny svépomocí zvolte jako materiál na nosnou konstrukci sauny přímo dřevo do sauny. V sauně jsou jiné podmínky než v běžném prostředí, časté střídání extrémních teplot, vysoká vlhkost a vyplavený pot vyžaduje odolný materiál. Severské dřevo je pevnější a méně pracuje. Letokruhy dřeva jsou blíže u sebe, dřevo se méně kroutí i absorbuje vlhkost. Na saunové lavice je vhodná severská olše a osika. Někdy se používá abachi neboli africká vrba s nízkou tepelnou vodivostí. Toto dřevo nemá letokruhy, ale má krásnou vlasovou kresbou. Šířka saunové lavice je 50 až 60 cm. Prostor mezi latěmi by měl být 1 až 1,5 cm.

Palubky

Kupte si dostatek saunových palubek, dřevo na saunové lavice, opěrky a lavicové hrany, nebo si kupte rovnou hotové lavice, lišty, rohovníky, konstrukční cinkované hranoly. Dřevo i hranoly si můžete nechat nařezat na správnou délku. Zvolte palubky s tloušťkou 14 mm a montujte je svisle nebo vodorovně. Zvolte variantu, která zanechá méně odpadu, dá vám méně práce a navíc ušetříte. Při vodorovné montáži montujte palubky perem nahoru, ať zabráníte zatékání vody do drážky. Udělejte boční stěny, zadní stěnu a strop. Doplňte i vhodný saunový rošt.

Lavice, kamna a dveře

Před stavbou sauny promyslete místa, kam chcete umístit lavice, kamna nebo dveře. Na tato místa přišroubujte pár hranolů nebo silnějších desek, jinak palubky neunesou zatížení. Pak lavice, kamna i saunové prosklené dveře hravě doplníte. Tloušťku rámu dveří vybírejte tak, aby byla opravdu stejná jako nosný hranol konstrukce sauny. Dveře do sauny se mají otevírat směrem ven a při jemném zatlačení. Neměly by kvůli bezpečnosti obsahovat klasický kličkový mechanismus.

Nasávací otvor, kabely a osvětlení

Otvor pro nasávání čerstvého vzduchu by měl být u saunových kamen. Musí být větší, přibližně 120 x 50 mm a v horní části vzdálenějšího rohu sauny. Vzduch v sauně by se měl vyměnit alespoň 6x za hodinu. Pak natáhněte otvorem pro kamna a osvětlení napájecí kabely tipu SiHF, které jsou odolné vůči vysokým teplotám. Kryt osvětlení by měl mít označení IP44 ať vydrží vysoké teploty. Krásně vyniknou LED žárovky kryté silikonem. Elektřinu by měl zapojit odborník. U samostatně stojící sauny na zahradě je už nutné stavební povolení od stavebního úřadu.

Izolace sauny

Nejspolehlivějším materiálem je izolační vata. Práce s ní je rychlá, jednoduchá a celistvá. Izolační vatu nařežete na potřebnou velikost a vložíte mezi hranoly nosné konstrukce. Zaizolované stěny překryjte ALU fólií v dostatečné tloušťce lesklou stranou směrem dovnitř sauny. K přelepení ALU fólie v místech, kde se překrývá, použijte ALU pásky. Čím více investujete do kvalitních izolačních materiálů, tím více ušetříte za provoz sauny a prodloužíte její životnost.

Umístění a volba saunových kamen

Existují kamna na dřevo a elektrická. Správný objem topidla stanovíte na základě jednoduchého výpočtu: 1 kW výkonu kamen x 1 m3 objemu sauny. Pokud budete mít v sauně skleněné stěny: 1,5 kW x 1 m3. Můžeme doporučit třeba kamna značky HARVIA. Kamna umístěte nad nasávacím otvorem, tedy minimálně 80 mm nad zemí. Strop nad kamny má být ve výšce 1 100 mm. Regulaci zajistí vestavěný termostat s časovačem nebo externí regulace na vnější stěně sauny. Na místo pro kamna přišroubujte držák kamen, kamna připojte k napájecímu kabelu, pak zavěste držák na místo a nakonec řádně zajistěte šroubem. Saunové kameny nesmí být naskládané příliš u sebe, aby mezi nimi mohl proudit vzduch. Doporučujeme vytvořit i ochrannou zábranu kolem kamen.

Jak na údržbu sauny

Po každém saunování nechte pořádně saunu větrat, aby mohla dobře vyschnout. Pravidelně dřevo čistěte pomocí speciálního přípravku. Jednou za rok sauna vyžaduje ošetření dřeva parafínem pro prodloužení jeho životnosti.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *