Jako upcycling se označuje tvorba nových produktů ze starých věcí či materiálů, které dosloužily pro svůj původní účel. Jde o postmoderní a antikonzumní koncept cyklu životnosti výrobku, který může sloužit i v naprosto odlišné podobě.
Upcykling a inženýr Reiner Pilz
Upcycling, upcykling nebo upcyklace se využívá hlavně v umění a módním průmyslu. Proniká však i do jiných oborů, třeba do architektury a stavebnictví. Jako první termín použil německý inženýr Reiner Pilz v odborném textu, v němž definoval nový způsob znovuvyužití výrobků při zachování či zvýšení jejich užitné hodnoty. Při prosté recyklaci se materiál znovu využije, ale u upcyclingu jde o přetvoření starého produktu do nové podoby, pokud možno větší užitné hodnoty.
Upcycling PET lahví inspirovaný architektem jménem Michael Reynolds
Použité PET lahve se sbírají, čistí, třídí dle barev, rozemelou a využijí ke stavbě energeticky soběstačných domů, které navrhl architekt Michael Reynolds. Zeměloď je další jeho soběstačná stavba pro trvale udržitelné bydlení. Využívá přírodní zdroje a zajistí si teplo, pitnou vodu, elektřinu a vypořádá se s BIO odpadem. Dřevo ze starých trámů a krovů i fošny s patinou se použijí ve stavebnictví při rekonstrukcích historických objektů i moderních interiérů komerčních ploch. Zmíněnou PET lahev v zahradě však můžete využít i vy sami.
Módní doplňky vyrobené upcyclingem firmou Respiro a Kakusei
Peněženky, tašky či kabelky jsou vyrobené z autoplachet, bannerú nebo duší pro kola a šperky ze součástek počítačů a jiné elektroniky. Společnost Respiro či Kakusei vyrábí výrobky šetrné k životnímu prostředí, jako kabelky, batohy, šátky a eko kola.
Minimalistické kabelky z nevyužitého materiálu TEABAG
Pavla Zimmermannová a její label TEABAG uplatňuje materiály, které zbývají v čalounických dílnách a likvidují se jako nevyužitelný odpad. Kolekce má jednotný minimalistický design inspirovaný balením čajů. Každý kus je originál.
Cirkulární ekonomika v praxi u firmy Rockwool
Firma Rockwool používá k výrobě izolace odpadové materiály. Třetina výrobních materiálů pochází z opracovaných odpadů. Využívá se kovový odpad z hutnického průmyslu, kal z čistíren odpadních vod i rozbitá keramická umyvadla a záchody. Do roku 2030 chce recyklovat stavební materiál ve 30 zemích světa.
Bytové doplňky a nábytek MO.KA a firma Saaczech
Studio MO.KA vyrábí osobité dekorace, bytové doplňky a nábytek. Vychází z konceptu opětovného využití materiálů a její styl je inspirovaný romantikou venkova, industriálem i skandinávskou kulturou. Příkladem českého upcyclingu je i Saaczech, tedy sáček na ovoce a zeleninu z vyřazené padákoviny ušitý v chráněných dílnách.
MAVEMI a zábavné kuchyňské potřeby
MAVEMI pro výrobu využívá 3D tiskárnu a laser pro gravírování. Pro výrobu využívají plast PLA, který se vyrábí z nezávadného a obnovitelného kukuřičného škrobu. Gravírované válečky vyrábí zase z moravského buku.
Vlněné ručně vyšívané koberce PASTVA od Durch duo
Durch duo tvoří designérky Dana Elsterová a Anežka Podzemská. Zaměřují se na textilní doplňky do interiéru. Kolekce ručně vyšívaných vlněných koberců utkaných ze 100% české ovčí vlny PASTVA vznikla ve spolupráci s Tkalcovnou Strmilov.
Cirkulární ekonomika
Obor zahrnující různé formy upcyclingu a recyklace výrobků a materiálů se označuje jako cirkulární ekonomika. Výrobky mají být v budoucnu navrhovány tak, aby šly dobře opravovat, recyklovat a znovu používat. Výrobce ve spolupráci s odborníky na cirkulární ekonomiku k výrobkům dodá i návrhy na možnosti jejich upcyclingu. V České republice vznikl Institut Cirkulární Ekonomiky, který poskytuje analytické a vzdělávací programy a projektový management pro firmy, obce a další organizace. Původní upcycling představují třeba známé skleníky vyrobené z okurkových lahví.