Často se setkáváme s různými názory a doporučeními týkající se dosáhnutí ideální hodnoty relativní vlhkosti v bytě či domě. Optimální vlhkost v objektu je v rozmezí mezi 40 až 50 %. Při vlhkosti pod 40 % narůstá i zdravotní riziko a větší možnost onemocnění dýchacích cest. Příliš nízká či příliš vysoká vlhkost vede velmi často k alergickým reakcím, k velkému množení roztočů, k množení bakterií i virů. Vlhkost nad 60 % zaručeně odstartuje růst plísní, které jsou velmi škodlivé na naše zdraví.
Když je vlhkost příliš vysoká
Existují dva hlavní zdroje vlhkosti. Prvním z nich je vliv vnějšího prostředí, kdy do domu zatéká nebo vlhkost třeba vzlíná zdivem od základů a je nedostatečná izolace. Druhým zdrojem vlhkosti jsou pak ty činnosti, které způsobují lidé. V dome se vaří, suší prádlo, sprchuje, koupe, lidé se potí, dýchají a v domě se pěstují i květiny. Vlastním užíváním domu či bytu vzniká spousta vlhkosti, která má vliv na chladné stěny a podlahy. Ochladí se na teplotu, kdy se do vzduchu tato vlhkost už nevejde a změní se na vodu, takzvaný rosný bod. Čím je v místnosti tepleji a větší vlhko, tím je vyšší rosný bod.
Kde všude vzniká vlhkost?
Vlhkost v bytě vzniká v kuchyni během vaření, v koupelně během sprchování, koupání i mytí, při žehlení i sušení prádla, ale i při zalévání květin, kdy se vypouští do vzduchu několik litrů vody denně. Každý člověk přidá dýcháním další 3 litry. Vlhkost i plíseň může pronikat i do nábytku, sedacích souprav i matrací, které pak musíte vyvětrat, vysušit a vyčistit a nábytek posunout alespoň 10 cm od zdi.
Vlhké skvrny na omítce naznačují výskyt vody i ve stěnách domu. Pokud se objevují jen na menších místech, může se jednat o poruchy topení a rozvodů vody. Mezi vnější příčiny patří hlavně nedostatečná izolace, nevhodné napojení okapů, svodů dešťové vody či kanalizace.
Tip: Plíseň na zdi a jak se jí zbavit
Jak snížit vlhkost v domě
Pokud je v objektu teplota vzduchu 23 °C, relativní vlhkost 65 % a rosný bod je 16 °C, teplota stěny v rohu místnosti je 15 °C a právě zde se sráží vlhkost a tvoří se plíseň. Pokud se začne pravidelně prudce a krátce intenzivně větrat, při stejné teplotě vzduchu 23 °C se sníží relativní vlhkost na 50 %, rosný bod na 12 °C a teplota stěny v rohu místnosti je 15 °C a tato stěna v rohu je suchá.
Zapojte odvlhčovače a vysoušeče vzduchu
Za nadměrnou vlhkostí jsou často i plastová okna, která sice skvěle izolují, ale zároveň brání proudění vzduchu, proto je dobré používat mikroventilaci a pravidelně větrat. Řešení krátkodobých problémů s vysokou vlhkostí můžete podpořit odvlhčovačem nebo vysoušečem vzduchu, které mohou být i elektrické.
Vlhkost změříte vlhkoměrem. Vyšší vlhkost poznáte i podle orosených oken, vlhkých skvrn na zdech, vlhkosti na střešních trámech či ve sklepě, prozradí ji i zatuchlý vzduch a odlupující se omítka. Vysokou vlhkost vzduchu vám dá najevo i pomalé usychání prádla nebo dlouhé schnutí vytřené podlahy.
Vlhké mapy na zdi
Vlhké mapy za nábytkem a šedé fleky plné plísní jsou velká potíž. Za nábytkem neproudí vzduch a vzniklá tam vlhkost, která nemůže odcházet. Je třeba odsunout nábytek od zdi a nechat ji vyschnout. Pak tam vždy nechte dostatečnou mezeru, aby za nábytkem mohl vzduch proudit. Vlhké skvrny na zdech mohou být také způsobené chladnějším předmětem ukrytým ve zdi. To může být i kámen v cihlové zdi. Mohou být ale způsobené i známým tepelným mostem.
Nemoci starších domů
Starší domy s velmi silnými stěnami si v letním období zachovávají nižší teplotu a pak se mohou vlivem teplého vlhkého vzduchu začít orosit. Venkovní teplý vzduch může mít 30 °C, relativní vlhkost 60 % a rosný bod 21 °C. Teplota stěn ve starším domě je ale 20 °C. Na stěnách a chladnějších předmětech se začne srážet vlhkost a vznikne riziko plísní. Před bouřkou a za deště se venkovní relativní vlhkost zvedne až na 90 %, teplota venkovního vzduchu je stále 30 °C a rosný bod je 28 °C. Prádlo sušte venku nebo v intenzivně větrané místnosti. Při vaření používejte digestoř s odsáváním ven nebo vysoce intenzivně větrejte. V koupelnách používejte určitě ventilaci. Je třeba zvýšit intenzitu větrání i tam, kde je mnoho květin, fontány a akvária 1x za 2 až 3 hodiny.