Paprika je dost choulostivá rostlina, která při boji proti parazitům a chorobám potřebuje často naši pomoc. Je třeba papriky chránit, abyste rychle nepřišli o celou úrodu. Jaké nemoci a škůdci papriky napadají a jak se jich zbavit?
Virus mozaiky okurky
Paprika je zelenina, která je poměrně náchylná k virovým nákazám. Jedním z příkladů je virus mozaiky okurky, který je příčinou deformace a smrsknutí plodů. Onemocnění se projevuje i nevzhlednými hnědými skvrnami na listech. Vir nejčastěji útočí v srpnu. Degenerované rostliny je nutné zlikvidovat.
Bronzovost rajčete
Chorobou, která výrazně zpomalí růst plodů je virová bronzovost rajčete. Na plodech paprik se začnou objevovat různě barevné skvrny. Pokud však rostlinky napadne tato nemoc, musíte rostliny zlikvidovat a vyhodit.
Chloróza neboli žloutenka
Onemocnění je často projevem chyb, anebo nevhodných podmínek pro pěstování. Zelená pletiva zůstanou pouze v blízkosti žilnatiny. Žloutenka se na rostlině může objevit, pokud má rostlina špatný poměr výživy, nebo je paprika pěstována v nekvalitní a málo železité půdě. Proti chloróze si pomůžete použitím správného typu hnojiva a postřik na list. Při pěstování papriky nepřelévejte, ať nehnijí.
Vrtalka obecná
Samička parazita má podobu malé mouchy, která naklade na rostlinu vajíčka. Z těchto vajíček se vylíhnou larvy, které se začnou zavrtávat do listů. Pokud si toho nevšimnete, rostlina zahyne. K rostlině můžete dát žluté, lepivé terčíky, na které se parazité přilepí. Ochrana proti parazitům je složitá. Preventivní ochranou je postřik.
Zavíječ paprikový
Na první pohled je parazit krásný motýl. Jeho množení velmi podporují teploty, které přesahují 20 °C. Samice naklade i 500 vajíček, ze kterých se vylíhnou housenky, které se dostanou dovnitř plodů a postupně se snadno šíří na další rostliny v zahradě. Proti motýlům i housenkám se lze bránit pomocí speciálních postřiků.
Mšice
Boj s tímto parazitem není snadný. Někteří pěstitelé zkoušejí plody umývat v mýdlové vodě, která mšice odpuzuje. Jiní věří raději ověřeným postřikům. Vyzkoušet můžete i potírání ekologickými přípravky, založenými na obsahu olejů.
Třásněnky ve skleníku a fóliovníku
Drobné tmavé tečkovité skvrnky a jamky na plodech jsou způsobeny třásněnkami, které vysávají šťávy. Škůdce je navíc šiřitelem virů a vyskytuje se hlavně ve sklenících a fóliovnících. Nachází se hlavně pod listy a v květech. Doporučujeme zavěšení modrých lepicích desek. Použijte chemickou ochranu nebo na bázi přírodních olejnatých přípravků, např. Karanimba mikro, Neemazal TS, anebo biologickou, např. dravý roztoč a dravá ploštice. Poškozené plody otrhejte, vyřežte poškozené části a můžete plody konzumovat.