Pokud vás čeká příprava dřeva na zimu do krbu, kamen či kotle na dřevo, je potřeba, aby dřevo řádně vyschlo. K tomu potřebujete kvalitní dřevník, který pomůže dřevo udržet v suchu. Jak ho nejlépe postavit a na co si dát při stavbě pozor?
Kde postavit dřevník a skladovat dřevo
Ideální je postavit dřevník ve volném prostoru, aby mělo palivové dřevo přístup ke vzduchu ze všech čtyř stran a lépe prosychalo. Dřevo na topení, do krbu a dřevo na uzení musí být suché.
Jak postavit základy
Důležitou součástí dřevníku je podstava 10 až 15 cm nad terénem, aby dřevo neleželo přímo na půdě, dlažbě nebo betonových základech. Vhodné jsou palety, které dovolí palivovému dříví lépe vyschnout. Použít lze i staré trámy či pražce. Dřevo musí ze spodu větrat, jinak hnije pod vlivem hromadění dešťové vody.
Jaký zvolit materiál na stavbu dřevníku
Nejlepší je využití starých dřevěných příček a prken. Ošetřete dřevo ochranným nátěrem, aby nepodléhalo hnilobě. Vhodným materiálem je železná konstrukce, třeba lešenářské trubky. Na střechu můžete použít vlnitý plech nebo klasické tašky na konstrukci z dřevěných hranolů.
Stěny dřevníku
Stěny dřevníku musí umožňovat cirkulaci vzduchu. Zkuste obehnat dřevník pletivem, díky kterému se z dřevníku nevysype ven. Nestavte dřevník se všemi uzavřenými stěnami, jinak palivové dřevo začne hnít a rozkládat se. Alespoň jedna stěna musí být otevřená pro zajištění přívodu vzduchu a odpařování vlhkosti.
Jak na stavbu dřevníku
Nejprve si postavíme podstavu a vybudujeme nosné sloupky ošetřené opálením a nátěrem, který trámky ochrání před vyhníváním. Ty zakopejte do země kvůli stabilitě.
Stříška musí mít dostatečný sklon, aby voda mohla odtékat. Přední a zadní sloupky musí mít rozdílnou výšku, sklon může být i do strany, podle toho, kam lze dešťovou vodu odvádět. Vršek sloupků spojte vodorovně dalšími trámky a konstrukci vyztužte vzpěrami, aby se dřevník v silném větru nezbortil.
Zastřešení dřevníku
Na zastřešení dřevníku zvolte vlnitý plech nebo materiály pro vlnkové střechy, jako je sklolaminát nebo novodur. Dočasnou stříšku lze vyrobit z plachty nebo igelitu. Mezi alternativní materiály patří asfaltové šindele, dřevěné došky a střešní tašky.
Jak vytvořit dočasnou střechu
Plachtu je třeba řádně podložit deskou, sítí z latí nebo armovací sítí, aby se pod váhou dešťové vody neprotrhla. Pod vlivem povětrnostních podmínek se také plachta vytahá. Plachtu musíte dobře upevnit. Na oka plachty lze navázat PET lahve naplněné pískem. Nekvalitní igelit se pod vlivem mrazu časem rozpadne.
Dřevník jako stavebnice
Můžete také zvolit dřevníky nebo přístřešky již hotové. Ty se staví jako stavebnice a podle návodu a lze je zakoupit v hobby marketem nebo e-shopech se zahradním materiálem. Jsou velmi pěkné, mají spoustu velikostí a variant, takže si z nich vybere každý. Důležité je, aby svépomocí postavený nebo prefabrikovaný dřevník plnil svou funkci a dřevo v něm vydrželo suché a kvalitní až do další topné sezóny.
TIP: Podívat se můžete také na toto srovnání cen z webu Homago, kde naleznete dřevníky z mnoha obchodů.