Sušení prádla v sušičce je rychlé a snadné. Při každém sušení se ale uvnitř sušičky usazuje prach, nečistoty, textilní vlákna a zbytky pracích prostředků, které při nahromadění ovlivňují kvalitu sušení, vůni usušeného prádla, výkon, spotřebu i životnost sušičky. Pravidelná údržba a čištění sušičky je proto velmi důležité.
Čištění sušičky
Při čištění sušičky je třeba vyčistit i přední a spodní filtr. Nečistoty v sobě často drží vlhkost. Důležité je i čištění kondenzátoru, případně výparníku sušičky a pravidelné vylévání kondenzační nádobky, pokud nemáte kondenzační sušičku napojenou na odpad. Abyste zabránili zápachu, nerovnoměrnému sušení prádla, poškození sušičky a množení bakterií a plísní, dbejte na pravidelné čištění sušičky.
Jak vyčistit sušičku krok za krokem
Ventilační neboli odvětrávací sušičky se už příliš nepoužívají, proto se zaměříme na kondenzační sušičky. Rozmístění komponentů se může podle typu a výrobce mírně lišit, proto si prostudujte manuál a symboly sušení i čistění a přístroj před čištěním odpojte ze zásuvky. Čištění pračky se sušičkou je prakticky stejné. Podívejte se také, jak vyčistit pračku.
Čištění bubnu a těsnění sušičky
Po sušení otřete buben, skleněná dvířka a těsnění kolem dveří vlhkým hadrem namočeným v octové vodě, může se přidat i jedlá soda, nebo neabrazivním čisticím prostředkem, ať nevznikají plísně. Přípravky použijte i na další části.
Čištění horního filtru sušičky
Horní prachový filtr neboli filtr textilních vláken vyčistěte po každém sušení. Odstraňte drobná vlákna, zbytky textilií a jiné nečistoty, které jsou místem množení mikroorganismů. Filtr najdete nejčastěji hned za dvířky. K očištění od hrubých nečistot stačí vlhký hadřík a na ty jemnější použijte vysavač. Pokud je horní filtr zalepený zbytky pracího prášku a aviváže, očistěte ho kartáčkem a vlažnou vodu.
Čištění spodního filtru sušičky
Spodní filtr je ve spodní části spotřebiče za plastovým krytem. Molitanová výplň, zachycuje nejjemnější nečistoty, které nezachytil horní filtr. Spodní filtr a molitan vysajte vysavačem. Pro odstranění odolných nečistot ho propláchněte proudem vlažné vody, nechte důkladně proschnout a pak vložíte zpět. Na čištění vás sušičky upozorní svítícím indikátorem čištění filtru. Čistěte jej však častěji.
Čištění kondenzační nádobky
Pokud nemáte kondenzační nádobku napojenou na odpad, pravidelně z ní vylévejte vodu. Většina moderních sušiček vás na její naplnění upozorní, ale je vhodné vylévat vodu vždy při čištění filtru po každém sušicím cyklu. Stojatá voda se po pár stává rodištěm mikroorganismů, kde se rychle množí a vzniká plíseň.
Čištění výparníku sušičky
Do výparníku cirkuluje z bubnu ohřívaný vzduch přes systém filtrů, které zachytí nečistoty z prádla a zbytek se na něm zachytí. Zanesení způsobuje zvýšenou spotřebu energie či nerovnoměrné sušení prádla. Čištění výparníku provádějte dle znečištění společně s údržbou kondenzátoru.
Čištění kondenzátoru sušičky
Kondenzátor neboli výměník tepla je v sušičce s tepelným čerpadlem pod plastovým krytem ve spodní části spotřebiče za výparníkem. U kondenzačních sušiček se samočisticím kondenzátorem údržba zcela odpadá. Kondenzátor čistěte dle četnosti sušení alespoň 1x za měsíc.
- Kondenzační sušička s topným tělesem má vyjímatelný kondenzátor, který stačí omýt proudem vody nebo profouknout vzduchem pomocí kompresoru.
- Kondenzační sušička s tepelným čerpadlem má výparník spojený s kondenzátorem v jednom nevyjímatelném bloku. Vysavačem s nástavcem s malým kartáčkem jej vysajte. Silně zanesený kondenzátor svěřte odborníkům. Tato sušička nevypouští tolik tepla a vlhkosti do okolí a je úspornější.
Čištění čidla vlhkosti
Čidlo vlhkosti najdete u dvířek sušičky. Hlídá, zda je prádlo správně usušené. Pokud není čisté, snižuje se výkon sušičky a prodlužuje doba sušení. Usazuje se tu vodní kámen, proto ho očistěte měkkou houbičkou a do vody přidejte ocet. Octovou vodu použijte i na čištění žehličky. Vhodné jsou změkčovače vody do sušičky.