Zámková dlažba je velmi praktická a také pěkná na pohled. Aby nám dlouho vydržela v pěkném stavu, je třeba ji pravidelně udržovat. Jan ji snadno čistit?
Zámková dlažba se velmi snadno pokládá, při poškození se dá rychle opravit a má dlouhou životnost. Snese poměrně vysoké zatížení, proto se často využívá na parkoviště, chodníky, cyklostezky a příjezdové cesty. Je praktickým řešením, ale je třeba se o ni dobře starat. Občasné údržbě se nevyhnete. Pokud se budete dlažbě pravidelně věnovat, výrazně prodloužíte její životnost a bude mít pěkný vzhled. Jak se o ni starat a jak ji čistit?
Čištění zámkové dlažby
Renovace dlažby stojí více času a úsilí, než pravidelná péče. Pokud jste se o ni dlouho nestarali, bude složité jí znovu dodat nový kabát. V případě starší a neudržované zámkové dlažby, která už je ve špatném stavu, budete muset zavolat na pomoc profesionály. Zámkovou dlažbu sice není třeba měnit, ale do formy ji dostanou speciální prostředky a intenzivní úsilí. Na hloubkové čištění zámkové dlažby se obraťte na specializovanou firmu.
Jak odstranit mech ze zámkové dlažby
Pokud je vaše zámková dlažba obrostlá mechem, znečištění olejem nebo maltou, můžete se pokusit obnovit její vzhled i svépomocí. Čištění zámkové dlažby od mechu můžeme zkusit hned několika způsoby. Mech a plevel jsou nejčastější nezvaní. Zkusit můžete čištění chemickou cestou, ale i mechanicky. Oba způsoby můžete i zkombinovat.
Mechanické odstranění mechu ze zámkové dlažby
Na mechy a plevely můžete použít fyzickou sílu. Použijte speciální škrabky na spáry. Zabere vám to dost času a mechanické čištění dlažby je namáhavé. Škrabku však koupíte za pár korun. Můžete zkusit i vařící vodu, která zničí nadzemní část rostlin a poškodí jejich kořenový systém. Můžete využít i sílu tlaku vody a odstranit mech a plevel vysokotlakým čističem. Wapka stojí i pár tisíc korun. Po odstranění mechu musíte spáry znovu zapískovat.
Chemické odstranění mechu ze zámkové dlažby
Speciální chemické čisticí prostředky jsou velmi efektivním pomocníkem, jsou však agresivní, během čištění se vsakují do půdy a mohou poškodit okolí. Chemii používejte jen na místech, kde je to nutné. Dejte si pozor na blízkost zahrádky a bazénu. Některé přípravky pronikají dost hluboko. Ty šetrnější využívají účinků zelené skalice. Mezi oblíbené přípravky patří Mech-stop nebo MA Remover. Jeho působení je ale pouze krátkodobé. Vyzkoušet můžete i prostředek s názvem Bofix, který zničí i plevel. Stačí rostlinu pokropit koncentrátem a plevel po pár dnech uhyne. Do odstranění mechu se pusťte na začátku jara.
Čištění zámkové dlažby od oleje
Chemické prostředky se aplikují vysokotlakým čističem a čistič se pak opláchne silným proudem horké vody. Dokáží odstranit motorový olej a další mastné tekutiny. Účinným čisticím prostředkem je například silná čistič dlažby C300. Zbaví povrch zašlé špíny, velkých skvrn i mastnot od oleje. Může však jít o dlouhodobější proces. Na udržování zámkové dlažby je vhodný třeba vysokotlaký čistič Kärcher K2 Compact.
Čištění zámkové dlažby od malty
Dlažbu můžete očistit i mýdlovou vodou a kartáčem. Na znečistění maltou, vápenné výkvěty nebo cementové povlaky použijte odstraňovač CL Remover. Na rezavé skvrny od kovového zahradního nábytku a nářadí můžete vyzkoušet čistič MO Remover.
Impregnace zámkové dlažby
Hned po osazení zámkové dlažby a ještě pře spárováním pískem naneste ochrannou vrstvu. Dlažbu ochrání proti povětrnostním podmínkám a neblahým vlivům počasí. Prostředky jako přípravek CCProtect snižují růst mikroorganismů, zvyšují její odolnost a udržují přirozenou barvu povrchu. Vyzkoušet můžete i Isokor SW – Nano Ochrana. Ošetření má trvanlivost až 8 let. Některé druhy impregnace se dají použít i na barvení zámkové dlažby. Vytvoří ochrannou vrstvu a vrátí dlažbě původní barvu. Usnadní i čištění žvýkaček nebo graffiti.