Zdravé sezení

Zdravá záda nejen v kanceláři

Lidé pracující v kancelářích tráví většinu dne sezením na židli. Často však nesedí správně a to může způsobit řadu zdravotních komplikací. Špatné držení těla při sezení může totiž způsobit celou řadu zdravotních problémů, jako jsou bolesti zad, krku či ramen. Navíc má špatné sezení vliv na produktivitu na pracovišti. Pojďme se tedy spolu podívat na to, jak správně sedět a jak vybrat tu nejlepší kancelářskou židli.

Správné držení těla

Při sezení u pracovního stolu je důležité zajistit, aby byla záda rovná a chodila ležela volně na podlaze nebo na opěrce nohou. Boky, kolena a kotníky by měly svírat úhel 90 stupňů. Zároveň by stehna měla být položena rovnoběžně se zemí. Ruce by měly být blízko u těla, ramena je důležité držet ve vzpřímené poloze. Lokty a zápěstí by se měli opírat o stůl. Nezapomeňte také na nastavení monitoru, který by měl být v úrovni očí tak, aby se člověk nemusel hrbit.

Židle – zlatý grál

Lidé často zapomínají na to, že židle má zásadní vliv na to, jak sedíme. Proto je důležité nastavení a samotný výběr židle nezanedbat. Pokud jde o nastavení židle, vždy myslete na to, aby byla židle ve správné výšce vůči pracovnímu stolu, zároveň je dobré, pokud je sedák mírně nakloněn dopředu. Zároveň je dobré zajistit opěradlo, aby podporovalo rovné držení zad. Pokud máte tu možnost, investujte do ergonomické nebo balanční židle, která vás bude nutit ke správnému držení těla. A jak postupovat při samotném výběru židle? 

  • Stanovte si svůj rozpočet. Kvalitní kancelářské židle lze hledat v různých cenových relacích, a proto je stanovení rozpočtu tím základním prvkem výběru.
  • Zvažte své potřeby. Budete často psát nebo ji využijete spíše při konferencích? Dále také zvažte typ vaší postavy, nastavitelnou výšku, otočný sedák a podobně. 
  • Vyzkoušejte různé modely. Pokud máte tu možnost, vyzkoušejte si různé typy židlí, abyste věděli, která je pro vás ta pravá. 
  • Čtěte recenze. Recenze nám mohou mnohé říci, a proto je důležité je nezanedbat. 
  • Požádejte o radu. Kolem vás je jistě mnoho lidí, kteří vám rádi poradí. Ať už se jedná o kolegy, rodinu či přátele, zeptejte se jich na jejich zkušenosti. 

Protažení

Každých 20 až 30 minut je dobré udělat si krátkou přestávku a pořádně se protáhnout. Vstaňte a projděte se po kanceláři. Díky těmto pravidelným přestávkám předejdete ztuhlosti zad, ale navíc budete více soustředěnější. Pokud pro vás procházka po kanceláři není vhodná, tak zvolte menší protažení. Vyzkoušet můžete jednoduchá cvičení, jako je například kroužení ramen, protahování zad nebo protažení nohou. Cviky a krátká procházka vám zajistí správné proudění krevního oběhu. Není to však pouze o protažení. Během dne nezapomínejte ani na pravidelný pitný režim a dechová cvičení, která vám mohou pomoci snížit hladinu stresu a tím se může zlepšit i samotné držení těla. 

Pokud již máte problémy s bolestmi zad, nejspíše je to způsobeno právě špatným držením těla. Fyzioterapie vám může pomoci s odstraněním problémů a vy pak již můžete aplikovat výše zmíněné tipy.

Autor příspěvku: Redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *