Vzkříšení nacistického komplexu Prora

Hitlerův projekt znovu vstává z mrtvých. Z nacistických lázní je rovnou luxusní hotel. Už 70 let stojí na německém ostrově Rujána v Baltském moři velmi známý a dost proslulý obří komplex mořských lázní Prora. Jde o nacistický kolos, který ale nikdy nezačal sloužit svému původnímu účelu, ke kterému byl stvořen. Po letech jeho chátrání se ale nyní začal proměňovat na pětihvězdičkový resort a je znovu vzkříšen. Prora sloužila jako výcvikové středisko pro ozbrojené složky, nouzová ubytovna pro lidi, co přišli o domovy následkem bombardování a lazaret. Po válce objekt využívala Rudá armáda a pak východoněmecká Národní lidová armáda.

Lázně Prora Solitaire

Tento obrovský komplex je nyní zvolna postupně modernizován a nově přestavován na velmi luxusní hotel s mnohými apartmány a lázněmi pod novým názvem Prora Solitaire. Za velkolepým projektem stojí pan Manfred Hartwig, jehož firma s názvem Metropole Marketing má na tuto přestavbu výhradní stavební práva. A právě on prohlašuje, že minulost máme nechat minulostí. Zdejší okolní příroda a moře jsou opravdu jedinečné a nádherné. Zdejší návštěvníci sem velmi rádi přijedou a budou se kochat touto nevídanou krásou.

Tip: Unikátní funkcionalistická Vila Na Úbočí

Hotel a Spa

Pětihvězdičkový komplex je rozdělený na 2 části. Prora Solitaire Hotel Apartments and Spa a Prora Solitaire Home s kapacitou 130 bytů ke koupi nebo k pronájmu. Doposud bylo prodáno už 57 prázdninových bytů. Nejlevnější třípokojový apartmán byl k mání za 176 000 eur za 4,7 milionu korun a nejdražší apartmán v přepočtu 33,3 milionu korun. Celý nově zrekonstruovaný a zmodernizovaný luxusní, rekreační resort se slavnostně otevře letos v říjnu. První majitelé luxusních apartmány budou obsazeny v části zvané Kolos Rujána.

Nacistický lázeňský obr

Nacistický lázeňský obr byl konstruován pro 20 000 rekreantů. Více než 4 km dlouhé monstrum bylo postaveno v letech 1936 až 1939 nacistickým pracovním hnutím Kraft durch Freude, KdF, tedy Radostí k síle. Tyčí se jen pár metrů od břehu Baltského moře. Táhne se podél pláže u obce Sassnitz a tvoří je 8 zcela identických bloků s 6ti podlažními ukrývajících tisíce pokojů a všechny s výhledem na moře. Před studeným větrem se ale ve většině z nich moc neschováte. Oknům zatím chybí skleněné výplně, tlusté dveře jsou zajištěny pevnými visacími zámky. Zdi uvnitř budov jsou vlhké.

Pláže a slunce

Přímo pod okny tohoto objekty se rozprostírá pláž. Z nejvyššího patra vidíte na celou zátoku Prorer Wiek. Tuto idylickou scenérii si nacisté vybrali pro projekt Seebad der 20 000, tedy Mořské lázně pro 20 000. Stavba vznikla na popud samotného vůdce Adolfa Hitlera. V největším přímořském lázeňském komplexu, kde je 10 000 pokojů, kde se měli rekreovat pracující i s rodinami. Architekt Clemens Klotz naplánoval 8 traktů o délce 450 m a obrovskou slavnostní síň s bazény. Za svůj návrh obdržel v roce 1937 Velkou cenu na světové výstavě v Paříži.

Bizarní stavba

Prora je vedle areálu pro pořádání srazů NSDAP v Norimberku největší dochovaný architektonický monument z nacistické éry. Od roku 1992 je dokonce tato bizarní stavba chráněnou památkou, ale místní se k ní raději moc nehlásí. V 90. letech tu byli umělci, galerie a ateliéry. V létě 2011 se zde otevřel hostel v nejsevernějším bloku stavby s 99 pokoji se 418 lůžky. Nyní tu vyrůstá největší hotel.

 

 

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *