Dohromady smontovat předem připravenou stavebnici koupenou v obchodě je snadné a zaručené k funkčnosti nového skleníku. Sestavit vám jej může ale i firma. Svépomocí navržená konstrukce skleníku, ať už ze dřeva nebo kovu, není nic jednoduchého. Stačí mít ale třeba pár vyřazených velkých oken, trocha počítání i práce a skleník je hotový pro pěstování. Při stavbě skleníku okna pospojujete a uložíte na hranoly, nebo na podezdívku. Okna více vydrží a skleník bude stabilní. Myslete na otevírání, ať se dá skleník dobře větrat. Po každém skončení vegetace rostlin se dají některé ručně skládané skleníky rozložit a uložit. Rostliny je pak dobré pěstovat v takových sklenících pro lepší manipulaci v nádobách.
Samostatně stojící skleník
Pokud si skleník budete raději kupovat či tvořit, zvolte variantu samostatně stojícího skleníku s vhodnými světelnými podmínkami, aby k němu mohlo slunce ze všech stran. Vždy samozřejmě záleží na možnostech, prostoru i umístění a využití skleníku. Co se týká ceny, je také otázka, zda se při stavění svépomocí budete schopni dostat na menší částku, než při zakoupení hotového skleníku. Pokud se u skleníku budovaného svépomocí a zakotveného do stěny i jeho konstrukce budete schopni dostat na nižší cenu a máte dostatek materiálu, dejte se s chutí do práce.
Tip: Jak postavit dřevěnou udírnu svépomocí
Stavba skleníku a co musí splňovat
Skleník musí být dostatečně stabilní a mít možnost větrání. Každá stavba skleníku je určena pro konkrétní způsob kotvení. Některé se kotví do země čtyřmi kotvami v rozích, v jámě vylité betonem, jiné se staví na zděnou nebo betonovou podezdívku. Betonové základy, je potřeba založit v hloubce alespoň 80 cm, která nepromrzne. Výška základu nad zemí obvykle bývá 5 až 10 cm. Praktický je jeho celobetonový základ, do kterého pak dovnitř skleníku navezeme zeminu. Podklad z betonu zabrání pronikání hlodavců a dalších škůdců k vámi pěstovaným rostlinám. Jde ale o něco nákladnější řešení. Levnější je položení geotextilie, čili mulčovací textilie, na kterou položíme vrstvu štěrku, a pak ji pokryjeme kvalitní zeminou. Dno skleníku také můžeme vydláždit nebo hlouběji zapustit cestu, která povede středem skleníku, pro snadnější práci ves skleníku.
Betonování podesty
Vždy je třeba pečlivě měřit, aby vám skleník na základech dobře seděl. Základy vybetonujte tradičně za pomocí dřevěného bednění, vylijte základovou spáru, nechte beton vytuhnout a pak usaďte jednu řadu tvárnic ztraceného bednění. Zvolte také armování ocelovými pruty, které provedete ve spáře horizontálně i vertikálně, aby se zpevnilo ztracené bednění. Vámi vytvořená horní plocha základů, kam postavíte skleník, musí být zcela vodorovná a začištěná. Nerovnosti by mohly způsobit křížení skel výplně a popraskání. Před betonáží základů přidejte prostupy pro přívod vody a také elektřiny. Lehké skleníky, které mají výplně z polykarbonátu, velmi často ani nevyžadují pevné základy. Kotví se totiž pomocí kotev přímo do země, které jsou dodávány ke skleníku. Ty se zabodnou do země do hloubky 60 cm, aby se lehký skleník nepropadal samovolně do hlíny. Řeší se jen jeho odolnost proti větru.
Umístění skleníku
Skleník stavíme na vhodném a nestíněném místě na zahradě, kde dispozice odpovídají rozměrům skleníku. Zvolte místo vzdálené od dětského koutu a hřiště, od rizik shora padajícího sněhu ze střechy domu, od padajících větví i ovoce ze stromů. Důležitá je i jeho vzdálenost od zdroje vody i elektřiny. Umístění skleníku je dobré pro co nejlepší využití slunečního záření a nejlepší je orientace hřebene skleníku směrem od severu k jihu. Dopolední slunce se opírá do delší strany skleníku z východu a v poledne je pak skleník ozařován na nejmenší možné ploše. V odpoledních hodinách se slunce opírá do protilehlé delší hrany skleníku přímo ze západu. Jestliže skleník postavíme u stěny, využijeme
schopnosti zdiva pěkně akumulovat teplo. Skleník tak bude vytápěn i přes noc. Nejlepším řešením je ale vyhřívání volně stojícího skleníku během celého dne.
Stavba skleníku a konstrukce
Konstrukce skleníku musí sedět přesně na základy. Manuál nám velmi pomůže. Při samotné stavbě může být nutná povrchová úprava kovových dílů a součástí dodávky jsou pak nátěrové hmoty. Tedy základový nátěr, vyleptávající v povrchu kovu mikroskopické póry, po kterém se lépe uchytí krycí barva. Skleník ukotvíme šrouby k základům až po usazení konstrukce a utáhnutí spojovacích prvků. Někdy se ale šrouby dotahují až usazení výplně. Vždy se musíme držet manuálu. Skleněné výplně mají jednu zdrsnělou stranu, a tu hladkou stranu dáváme dovnitř. Zdrsnění vnější strany zajišťuje zlomení světla a rostliny se nespálí. Nakonec zkontrolujeme také funkčnost všech pohyblivých prvků skleníku. Kontrolujeme výklopná okna a dveře, křídlová i posuvná. A pak už začne vytvoření záhonů, výsev a výsadba rostlin.