Tipy jak vybrat jídelní stůl a židle do domácnosti

Společné stolování má velké kouzlo a je velmi důležité pro udržování chodu rodiny i vztahů s přáteli, zvláště pak v dnešní hektické době. K tomu potřebujeme vhodně zvolený jídelní set. Jak si vybrat ten správný stůl a židle? Podívejme se, jak na to.

Jídelní stůl a židle je třeba vybírat s ohledem na velikost interiéru, materiál a design. Pokud je jídelna propojena s kuchyní nebo obývacím pokojem, jídelní sety musí mít i pěkný vzhled. Měl by zanechat prostor vzdušný, zapadnout do něj a stát se jeho neodmyslitelnou součástí. Vybrat si lze jídelní stoly kulaté, obdélníkové i čtvercové v různých velikostech.

Tvar jídelního stolu

  • Stolování u kulatého stolu navozuje pocit, že jsou si u něj všichni stejně rovni. Kulaté stoly mají nadčasové kouzlo a působí luxusním dojmem. Jsou náročné na prostor a hodí se do velkých místností.
  • Hranatý jídelní stůl je klasický a na místo je úsporný. Dá se přisunout i ke zdi. Jídelní set pro 4 osoby tak v případě potřeby může při běžném chodu domácnosti sloužit jen pro 2 osoby.
  • Obdélníkové jídelní stoly jsou nejčastější a nejoblíbenější. Poskytují dostatek místa a jsou velmi praktické. Také se dají se dle potřeby přisunout ke zdi a ušetří tak další místo.

Volba materiálu

Vybrat si můžeme jídelními sety z masivu, dřevotřísky, kovu, skla i z moderní úpravy plastu. Je to otázka vkusu, praktického hlediska, ale i ceny. Dřevěné jídelní sety mají dlouhou životnost. Skleněné sety jsou elegantní, ale pro někoho je studený povrch nepříjemný. Plasty jsou v mnoha barevných provedeních. Cenově dostupné jsou jídelní sety z dřevotřísky, které jsou dostatečně odolné.

Výběr jídelních židlí

Jídelní židle se vyrábí ze dřeva, překližky, kovu, plastu, mohou být v různé kombinaci materiálů, s čalouněným i koženým povrchem. Pokud máte k dispozici dostatečný prostor, lze zvolit masivnější jídelní židle s vysokým opěradlem, nebo třeba i s područkami. Zvolit lze i celočalouněné židle, které mají pěkný design a pohodlně se na nich sedí. Do menších místností jsou vhodné lehké židle plastu, překližky nebo ze střídmě upraveného kovu.

jídelní židle

Jídelní židle a jejich praktická stránka

U jídelních židlí není důležitý jen přitažlivý design, ale i snadná údržba. Dokonalý design zaručí čalouněné, kožené i masivní dřevěné židle. Čalounění a kůže vyžaduje složitější údržbu. Snadnou údržbu nabízejí plastové či kovové židle, které stačí otřít vlhkým hadrem. Zvolit lze i rohové lavice do kuchyně, které využijí i rohy místností.

Autor příspěvku: Redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *