Zahradní jezírka mají estetickou, ale stále častěji také praktickou funkci. Pokud se o jezírko správně staráte a udržujete jeho ekosystém v rovnováze, odměnou vám bude průzračně čistá voda a zdravé vitální rybky v něm. Abyste takových výsledků docílili, je nutné zbavovat jezírko jarních pylů, řas, tlejících rostlin a spadaného listí. S péčí o jezírko vám mohou pomoci různé nástroje a jezírková technika.
Základní jezírková technika
Mezi základní jezírkovou techniku patří jezírková filtrace, čerpadlo, vzduchovadlo a topný plovák. Pro výběr čerpadla a filtrace je důležitá hloubka jezírka a objem vody. Pokud bude součástí jezírka potůček, fontánka nebo malý vodopád, budete potřebovat doplňující čerpadlo. Plánujte-li mít jezírko osazené rybami, zvolte odpovídající filtraci, protože ryby jsou velkým zdrojem nečistot.
Jezírková filtrace čistí vodu
Primární funkcí jezírkové filtrace je čištění vody. Jezírkovou filtraci je potřeba vybrat podle objemu vody v jezírku a umístit ji do blízkosti jezírka. Filtraci pravidelně udržujte a podle potřeby ručně proplachujte filtry jezírkovou vodou. Chlorovaná voda by smyla i bakterie, které jsou pro jezírko užitečné.
Filtrace má v sobě zabudovanou UV lampu, která škodlivé bakterie kalící vodu, zabíjí. Pokud je voda ozářena UV světlem, drobné nečistoty, mikroorganismy a řasy prasknou a poté jsou vyfiltrovány. Avšak není dobré, aby voda byla až příliš průzračná – extrémně čistá voda propouští sluneční paprsky do větší hloubky a hrozí, že živočichové, kteří jezírko obývají, mohou dostat úpal a nemají se kam schovat před predátory.
Pokud je během horkých letních dnů voda v jezírku o trochu kalnější než obvykle, nemusíte se děsit. Světlo, které do jezírka dopadá, všechny organické látky ve vodě plovoucí zbarvuje pomocí chlorofylu, který způsobuje ono zeleno-hnědé zabarvení.
Jezírková čerpadla pohání filtraci
Čerpadlo je nutné pro činnost filtrace, tryskání fontány, tok potůčku nebo pád vodopádu. Jezírkové čerpadlo vybírejte podle velikosti jezírka, celkového objemu vody a jeho hloubky. Hloubka uložení je důležitá, proto, aby čerpadlo zvládlo vytlačit vodu na hladinu do filtrace.
V čím větší hloubce bude čerpadlo uložené, tím více špinavé vody do filtrace natlačí. Dobré je čerpadlo položit na kámen, aby nenasávalo bahno a nečistoty ze dna a nedocházelo k zanášení filtrace.
Pokud je čerpadlo umístěno mimo jezírko, vkládá se do čerpadlové šachty. Čerpadlo se umístí pod vodní hladinu, připojí se k němu tlaková a sací hubice a zavede se do jezírka. Čerpadlo tak bude dobře přístupné pro následnou údržbu.
Fontánkové čerpadlo
Fontánkové čerpadlo zajistí efekt stříkající fontánky nad vodní hladinu jezírka. Čerpadlo musí být dostatečně výkonné, aby zvládlo vytlačit vodu ze dna jezírka i nad hladinu. Proto při jeho výběru zohledněte výšku fontánky. Umístíte-li čerpadlo na vyvýšené místo, například na kámen, bude stačit čerpadlo s menším výkonem.
Fontánkové čerpadlo se nenapojuje na filtraci a budete tak do jezírka potřebovat dvě čerpadla a dvě zásuvky. Pokud z fontánkového čerpadla odstraníte fontánkovou trubičku, vznikne potoční čerpadlo.
Čím vyšší a širší má být vstřikovaný paprsek, tím více vody čerpadlo musí za hodinu dokázat přečerpat. Pokud bude potřeba, aby voda dostříkla půl metru vysoko, mělo by čerpadlo disponovat výkonem 4 000 litrů za hodinu.
Vodopádové čerpadlo je krásnou
Vodopádové čerpadlo zajistí efekt vodopádu. Při jeho výběru je nezbytné řídit se výškou a silou vodopádu, aby čerpadlo dokázalo vodu vytlačit ze dna jezírka a následně do vodopádu. Vodopádové čerpadlo, stejně jako čerpadlo fontánové, se nenapojuje na filtraci.
Potoční čerpadlo
Filtrační (oběhové) čerpadlo zajišťuje koloběh vody, díky čemuž je voda v jezírku obohacována o kyslík. Filtrační čerpadlo mívá filtr, který odstraňuje nečistoty a poletující částice. Místo, kde je voda nasávána, musí být co nejdále vzdáleno od místa, kde dochází k vypouštění vody. Filtrační objem čerpadla se vypočítá podle povrchu jezírka, jeho hloubky a objemu. S přibývajícím počtem ryb klesá i filtrační výkon čerpadla.