Stolování, estetika a etiketa

Být dobrým hostitelem, či hostitelkou není tak snadné, jak by se na první pohled mohlo zdát. Tato společenská role je svázána pravidly společenské etikety, se kterou je do velké míry spojena i estetika stolování, jídelního a kuchyňského prostoru.

Etiketa stolování

Chystáte-li například oběd s hosty, měli byste v první řadě vědět, jak hosty u stolu správně usadit. Hostitel a hostitelka sedí vždy naproti sobě, přičemž hostitelka sedí v čele stolu proti dveřím. Čestné místo je pro muže po pravé ruce hostitelky, pro ženu po pravé ruce hostitele. Střídavě by pak měli sedět dámy a pánové a zároveň by vedle sebe neměli sedět lidé, kteří k sobě například chovají antipatie.

Krize u stolu

Při plánování večeře, či oběda s hosty byste měli počítat i s tím, že okolnosti mohou ke stolu přivést i dalšího hosta, se kterým hostitel a hostitelka původně nepočítali. Pokud máte rozkládací jídelní stůl, krize je zažehnána. Doporučujeme však s touto možností kalkulovat dopředu a zasedací pořádek připravit tak, aby jedno, či dvě místa zůstávala volná. Pamatujte, že za pohodlí hostů a tedy i dostatek místa, je vždy zodpovědný hostitel.

Jak správně servírovat?

Další důležitou věcí je způsob servírování. Prázdné talíře se tradičně odebírají zprava, talíře s pokrmem se podávají zleva. V případě nápojů je tomu tak, že se podávají zprava a sklenice se nalévají na stole. Nalévat si mohou i hosté sami, přičemž pánové obsluhují dámy.

Estetika stolování

Ke společnému jídlu bychom měli návštěvy zvát do estetického prostředí, které do velké míry dokresluje jídelní stůl a jídelní židle, které se svou barvou, designem a provedením dobře hodí do daného prostoru. Nedobrým dojmem bude také působit rozviklaný jídelní stůl, který již zažil své. Bytelné stoly se dnes nabízejí jako solitéry i jako jídelní sety, přičemž prodejci často nabízejí mnoho různých barevných odstínů jednoho designu stolu a snadno tak zvolíte tu variantu, která se do vaší jídelny hodí nejlépe. Výhodou jídelních setů je lepší souznění tvaru a barvy židlí se stolem, na druhou stranu velmi pěkně a zajímavě dokáže působit i stůl jednoho designu, obklopený židlemi, z nichž každá má svůj vlastní osobitý styl.

Moderní prostor

Součástí jídelního prostoru, je v rámci moderního řešení bytu často i kuchyňská linka. Kromě praktických ohledů, tedy aby se vám u ní dobře pracovalo, měla dostatečně velkou pracovní desku a logicky uspořádané skříňky, je i v tomto případě třeba dbát na barevný a designový soulad se zbytkem prostoru. I zde však najdete u prodejců řešení. Kuchyňské linky totiž nabízejí v široké paletě barevného provedení jak samotné pracovní desky, tak korpusy linky.

Závěrem

Z výše popsaného je patrné, že pokud chcete vytvořit esteticky vyvážené prostředí, v kterém budete rádi přijímat návštěvy, budete muset velmi pečlivě vybírat typ a provedení kuchyňského nábytku. Jaký styl zvolíte, je samozřejmě jen na vás, na vašem estetickém cítění a fantazii, kombinací je bezpočet. 

Autor příspěvku: Redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *