Spárování dlažby a obkladů – Jak na to?

Spárování a utěsňováním dlažby nebo obkladu není až tak náročná věc. Důležitá je však preciznost a čištění. Projdeme si jednotlivé kroky postupu, aby byl výsledek vašeho obkladu dokonalý a perfektní.

Pomůcky

Teplota má zásadní vliv na tuto činnost a proto, pokud máte materiál v zimních měsících venku, přineste ho všechen do místnosti realizace, aby se ohřál. Ideální teplota je od 18 so 23 °C, avšak dá se realizovat až do 10 °C.

  • silnější ořezávač
  • pěnová stěrka
  • hadr, utěrka a houba
  • spárovací hmota
  • zednická lžíce
  • správná teplota na míchání spárovací hmoty
  • vrtačka s míchacím nástavcem

Tip: Jak probíhá renovace schodů svépomocí? Poradíme vám, jak neudělat chybu.

Příprava na spárování

Předem položený obklad či dlažba musí být co nejpřesněji položena, jinak spáry nebudou hezké. Na to se používají právě různé velikosti vymezovacích křížků, které vám pomohou, aby rozestupy mezi obkladačkami byly úplně stejné. Položená plocha musí byť dostatečném vytvrzená, nejlépe několik dní pro pokládku. Prostor musí byť suchý, bez vody a očištěný od pevných nečistot, jako je písek, prach a zbytky malty. Na přípravu spárovací hmoty si přečtěte návod výrobců a použijte o něco méně vody. Důkladně promíchejte míchadlem a zvysoka pak vodu dolijte. Pokud směs není dostatečně vlhká, ale nesmí být vodnatá nebo příliš tekutá.

Něž začnete

Odstraňte ze spár veškerý nevhodný materiál, zejména zbytky starého lepidla nebo spárovací hmoty pomocí ocelového nožíku, pokud jste to již v přípravě neudělali. Rovněž odstraňte zbytky lepidla na ploše obkladačky či dlažby, ale dávejte pozor, abyste ji čepelemi nepoškodili. Při rozsáhlejších znečištění použijte odstraňovač malty.

Spárování

Zamíchejte si spárovací hmotu podle výše ​​uvedeného návodu. Pokud má hmota správnou konzistenci, zednickou lžící si naneste na plochu menší kopku hmoty asi na 3 m2 plochy. Pomocí pěnové stěrky nebo hladítka zhruba pod 40 stupňovým úhlem rovnoměrně roztírejte hmotu tak, aby se dostala do všech spár. Nepoužívejte ocelovou stěrku, abyste nepoškodili povrch dlažby. Měňte směr roztírání hmoty. Na práci s maltou používejte gumové rukavice.

Dotvoření

Když už jste dostali všechnu hmotu do spáry, nakloňte hladítko téměř kolmo na plochu a odstraňte takto přebytečnou hmotu z plochy. Hladítkem táhněte diagonálně směrem ke spárám, abyste hranou nevybrali maltu i ze spáry. Nechte hmotu trochu sednout. Vlhkou, ale ne mokrou houbou a v jemně krouživém pohybu vytírejte zbytky spárovací hmoty. Houbu často vyždímejte a vyčistěte vodou. Tato činnost není moc oblíbená, protože dlouho trvá a dá námahu to vše dočistit, musíte to však udělat.

Po zaschnutí

Nechte povrch zaschnout ¼ až ½ hodiny, ale ne více. Potom odstraňte všecku přebytečnou hmotu z dlažby pryč pomocí houby, mokré a suché utěrky. Pokud je povrch dlažby matný nebo s jemnou perforací, o to více věnujte pozornost čištění na začátku, protože po vytvrzení to budete odstraňovat s velkou námahou. Na spárování přestupových ploch mezi různými podkladovými plochami nebo v dilatacích musíte zvolit vysoce flexibilní hmoty, které jsou poddajné v ohybu, protože na rozmezí této plochy dochází k namáhání dlažby a mohla by vám popraskat. Můžete použít silikonové či akrylové tmely ve stejných odstínech.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *