Přechodové lišty a profily pro podlahy

Přechodové podlahové lišty už dávno nejsou nutným prostředkem při řešení různých přechodů, schodových hran, při ukončení a u dilatací. Lišty a profily jsou v dnešní nezastupitelným prvkem moderního interiérového designu a dokáží udělat s interiérem velké divy. Přechodové profily sice stále primárně slouží hlavně k překrytí spoje dvou stejných nebo různých podlahových krytin, ale mají i spoustu dalších funkcí. Přechodový profil je interiérovým doplňkem, který zatraktivní váš útulný domov.

Jak používat přechodové lišty a profily pro podlahy

Další neopomenutelnou funkcí je překrytí vzniklé dilatační spáry u podlahových krytin, které jsou položeny na větší ploše. Dilatační mezera je nutná zejména proto, aby se mohla podlaha pod přechodovým profilem volně hýbat v závislosti na své měnící se teplotě. Před položením podlahy je třeba se informovat u prodejce nebo výrobce, v jaké vzdálenosti třeba realizovat dilatační spáru. Dilatační spáry jsou opravdu velmi důležité.

Tip: Volba dřevěné nebo laminátové podlahy

Jak správně uchytit přechodové profily k podlaze

Přechodové profily se dělí do základních skupin podle jejich upevnění k podkladu nebo podlaze. První klasické profily se velmi snadno šroubovaly do podkladu za pomocí šroubků. Používají se sice dodnes, ale hlavičky šroubů jsou vidět. Pokud je poškodíte šroubovákem při montáži, nebo jsou špatně zašroubovány, překáží a mohou způsobit i nepříjemný úraz.

Novější typy přichycení

Zavedení profilů na skrytý trn hlavou upevněný v drážce na spodní straně profilů bylo krokem v před. Povrch profilu není esteticky narušen hlavičkami šroubů. Upevnění přechodového profilu se používá hlavně tam, kde je potřeba podlahu k podkladu přitáhnout, nebo v místech se zvýšenou zátěží. Jedná se o kanceláře, schodiště, společné chodby a komerční plochy. Profily, které se skládají ze dvou částí, základového profilu upevňovaného pod podlahu nebo do mezery mezi podlahami, a horního profilu, který lze s tím spodním spojit šroubky či nasazovacím spojem.

Samolepící přechodové profily

Samolepící přechodové profily se samolepící vrstvou, proužky nebo válečky, ze kterých stačí jen sundat ochranný papír a lištu snadno přilepit k podkladu, zvládne namontovat opravdu každý. Podklad je třeba dobře odmastit, zbavit prachu a pokládat ve správné teplotu kolem 20 °C. Při nízké teplotě lepidlo ztvrdne a špatně se lepí. Díky novým technologiím a materiálům jsou dnešní lepidla více pružná a spojované podlahy mohou pod profilem i dilatovat. Lepidlo profilů drží i na kobercích s kratším vlasem.

Jak vybrat profil lišty

Při výběru přechodového profilu rozhoduje výškový rozdíl podlah, který musíte překonat. Ideální jsou podlahy v rovině, když je ale rozdíl výšek 17 až 20 mm, je to v pořádku a bez rizika. Přechodové profily jsou v mnoha šířkách od 14 mm klidně až po šířku 140 mm. Široké profily 80, 100 a 120 mm se hodí i místo prahů pro bezbariérové domy a byty. Dalším kritériem k výběru je povrchová úprava. Hliníkové profily potažené fólií s imitací dřeva, tzv. kašírované nebo s povrchovou úpravou eloxováním v několika kovových odstínech, který je žádaný, jako profily z nerezové oceli.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *