Jak pěstovat řasoukoule

Řasokoule jsou v poslední době velmi populární díky své nenáročnost. Jsou totiž o dost méně náročné než pokojové rostliny. Různé formy mechu můžete mít doma v podobě řasokoulí nebo mechových obrazů, o které se nemusíte ani starat.  

Co je řasokoule

Řasokoule zelená je zajímavý vodní organismus, kterému se daří hlavně v mořích v chladnějším podnebí. Zelená řasa kulatého tvaru může být v závislosti na druhu, stáří a podmínkách dorůst až do 30 cm v průměru. V přírodě ji v přirozených podmínkách najdete hlavně v Japonsku, Skotsku, Estonsku a Islandu. V Japonsku se jí říká marimo nebo torasanpe. U nás se jí říká jezerní koule.

Jak na pěstování řasokoulí

K pěstování řasokoule potřebujete jen akvárium nebo jinou dekorativní skleněnou nádobu na vodu. Aby vám však řasokoule dobře prospívala, je důležité, aby voda byla neustále čistá a měla teplotu 22 až 25 °C. Nádobu s vodou dejte na světlé místo. Řasokoule by však neměla být na přímém slunečním světle, které by ji mohlo zejména v horkých letních dnech vysušit a spálit. Pokud je váš domov spíše tmavší a temnější, můžete řasám pomocí žárovky imitovat přirozené denní světlo.

Jak pečovat o řasokoule

Řasokoule se nemusí zalévat, jen jim musíte jednou týdně vyměnit vodu za čerstvou. Čerstvou vodu vždy nechte den odstát. Během letních horkých měsíců, kdy se voda rychleji vypařuje, nezapomeňte na častější vyměňování a doplňování vody. Nádobu se řasokoulí je také nutné pravidelně otáčet, aby měly stále kulatý tvar. Dbejte na průběžné čištění akvária a čištění řasokoulí od vodních usazenin. Trochu řasu vždy zmáčknete, aby se z ní vymačkala stará voda. Pokud nejsou řasokoule příliš velké, ponechejte je klidně v původní nádobě.

Co o řasokoulích nevíte

Řasokoule byly objeveny v 1. polovině 19. století v Rakousku. Mnoho lidí si je však volně odnášelo z vody a hodně bylo zničeno stavbou elektráren. Na jejich počest i ochranu se pořádá třídenní Marimo festival v Japonsku, který spojuje popularitu řasokoulí s pověstmi a tradičními rituály, kterými jim Japonci vzdávají hold a úctu.  Považují je za rostliny lásky, prosperity a štěstí. Podle legendy vznikly tak, že skočili dva nešťastní milenci společně do vody a staly se z nich dvě zelené koule.

Kde se dá koupit řasokoule

Řasokouli seženete na internetu, v prodejnách, které se specializují na vodní rostliny, v květinářstvích, zahradnictvích i hobby marketech. Je nenáročná na údržbu, proto ji zvládnou pěstovat i začátečníci nebo děti. Do akvária se často řasokoule dává i společně s rybičkou Betou bojovnicí.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *