Pokud pravidelně čistíte pračku, ale stejně po jejím otevření cítíte takový zvláštní zápach, který vychází přímo z bubnu pračky, znamená to, že něco není v pořádku. V pračce se s největší pravděpodobností objevují plísně a nečistoty. Jak se jich zbavit?
Odstranění plísní z pračky
Pokud přemýšlíte nad tím, jak se zápachu vpračce zbavit, poradíme vám. Vaše prádlo bude opět krásně čisté a voňavé. O pračku je třeba se pravidelně starat a čistit ji. Zejména musíte čistit gumové těsnění, které lemuje dvířka a o její buben. I v něm se mohou usazovat nečistoty a pak vznikat tak různé plísně. Čistit je nutno také dávkovač na prací prášek, ale i prostor pod touto zásuvkou a všechny zákoutí a záhyby. Tam se totiž plísně a nečistoty velmi rády a nejvíce usazují. Ve vlhkých prostorách se usazuje i plíseň na zdech.
Bělidlo a kyselina citronová
Zbavit se nepříjemného zápachu, který se přenáší často i na vyprané oblečení je jednodušší, než se na první pohled zdá. Mnohdy plísně nevidíme, ale bohužel je dost výrazně cítíme a podle toho poznáme, že se v pračce objevují. Postačí bělidlo a kyselina citronová. Kromě těchto přípravků si připravte i gumové rukavice a starý zubní kartáček.
Jak postupovat při čištění pračky od plísně
Ze všeho nejdřív začněte důkladným vyčistěním celého gumového těsnění. Vezměte si na to hadřík, který namočíte do směsi vyrobené z jednoho dílu bělidla, jednoho dílu kyseliny citronové a jednoho dílu teplé vody. Pokud se plíseň na gumě drží a nejde pořádně umýt, namočte hadřík do této směsi a vložte jej po celém obvodu do gumového těsnění, kde ho necháte působit asi 30 minut. Pak si vezměte na pomoc starý zubní kartáček a pečlivě gumové těsnění vyčistěte. Podobné je i čištění sušičky prádla.
Vyčistění celé pračky
Po čištění je dobré dát tento hadřík do pračky, můžete opět ještě přidat po dílu bělidla a kyseliny citronové a spustit kompletní cyklus praní a máchání s co nejvyšší možnou teplotou. Pak ještě jednou spusťte kompletní cyklus praní na nejvyšší teplotu a přidejte do praní už jen 2 šálky octa bez bělidla. Pak vytáhněte dávkovač pro prací prášek a důkladně ho vyčistěte se směsí octa a vody v poměru půl na půl. Podobně vyčistěte také prostor, ve kterém je dávkovací zásuvka vložena. Na závěr vyčistěte vnitřek dveří pračky.
Jak se starat o pračku
Určitě je třeba pračku pravidelně čistit, zejména gumové těsnění a prostor na dávkování pracích prostředků. Tam se totiž nejčastěji množí bakterie a tvoří plísně. Pračku je třeba čistit minimálně jednou měsíčně. Podívejte se jak vyčistit pračku. Prádlo, které vyperete, z pračky ihned po skončení praní vytáhněte. Po každém praní je dobré gumové těsnění vysušit a utřít ho suchým hadrem, aby v těsnění nezůstávala voda. Pračku po praní nikdy nezavírejte a vždy nechejte otevřená dvířka, aby v ní cirkuloval vzduch a řádně vyschla.