Kultivátor je zařízení používané pro kypření půdy. Jde o sestavu radliček taženou za strojem. Rotavátor se otáčí a také prokypřuje půdu, jenomže všechno co mu někde stojí v cestě, naprosto rozemele na malé kousky. Rotavátory určené pro zahrádky mají velmi malé otáčky, asi 130/minutu. Plevel se tak nerozemele, ale spíše je vytáhne na povrch. Malé otáčky jsou bezpečné pro práci, když náhodou najedete třeba na kořen. Rotavátory zapojované za traktor se otáčí opravdu velice rychle a všechno rozemelou. Jsou opatřeny krytem proti odlétávání kamenů a krásně vám srovnají terén.
Zmatek v prodejnách a nejprve rotavátory
Tak trochu technický zmatek vládne v obchodech, kde jeden a týž stroj nazývají jedni prodejci rotavátor a jiní kultivátor. Bez ohledu na fakt, zda jej pohání elektrický, nebo benzinový motor, oba tyto stroje kypří a kultivují půdu, ale každý jiným způsobem. Levnější a také jednodušší jsou rotavátory. Mají rotující hvězdicové nože, které půdu prokypří do hloubky 15 cm a zároveň stroj pomalu táhnou vpřed. Dobře rozmělní povrchovou vrstvu půdy, zvládnou skvěle i drny a obzvláště dobře slouží i k zapravení hnojiva, rašeliny a mulče do záhonů. Nedokážou ale zorat půdu do hloubky a obrátit ji. Plevel vám obvykle nerozemelou, ale spíše jej vytáhnou na povrch, pak jej musíte stáhnout ještě hráběmi.
Tip: Jak sekat trávu
Kultivátor, mocnější stroj
Oproti tomu jsou tu kultivátory, které jsou poháněnými svými ocelovými nebo někdy i pneumatikami osazenými koly a mají podobu dvoukolového traktůrku, který táhne sestavu radliček, které velmi dobře kypří půdu do větší hloubky, také nakypřují meziřádky a umí vyorávat plodiny a opravdu skvěle zvládnou přípravu před setím. Tyto stroje jsou mnohem výkonnější a pochopitelně i dražší. Pokud máte typy vybavené pohonnými hřídeli, skvěle vám poslouží v roli multifunkčních kultivátorů a na větších zahradách mají jejich přídavné adaptéry možnost použít nejen rotavátor a pluh, ale i další pomůcky k tažení bran, smyků, hrobkovacích radlic anebo válců. Mohou z nich být skvělé bubnové sekačky a obracečky sena, v zimě pomocí přídavné radlice nebo dokonce sněhovou frézou odstraňovat sníh. S přívěsným vozíkem pak poslouží hospodářům a zahradníkům po celý rok.
Jak si vybrat ten správný stroj
Vybírejte zásadně podle velikosti obhospodařované plochy. Malou zahrádku zvládne obdělat tyčový elektrický rotavátor, kterému se říká elektrická motyčka. Do 500 m2 postačí elektrický nebo malý jednoúčelovým benzinovým rotavátor nebo kultivátor. Větší plochy už vyžadují multifunkční benzinový kultivátor s šířkou záběru nad 80 cm. Na záhony vystačí elektrický rotavátor s párem, čtyřmi nebo šesti hvězdicovými noži poháněnými šnekovou převodovkou elektromotory s příkonem do 1 300 W. Šířka záběru nožů je 30 až 50 cm a zahrábnou se do měkčí půdy, kde ji dokážou i obrátit. Pár malých koleček umožní nastavovat hloubku záběru, ale v mokré a jílovité půdě se často nože olepí hlínou. Dejte přednost strojům s delším přípojným kabelem, alespoň 30 m.
Malé benzinové rotavátory a kultivátory
Do hloubky 20 cm rozmělní a prokypří půdu benzinové rotavátory a kultivátory s motorem s výkonem do 5 kW. Počet namontovaných hvězdicových nožů na hřídeli rotoru obrací a kypří půdu v šířce 30 až 60 cm a jsou taženy vpřed rychlostí kolem 1 km/h. Hvězdice se při kypření namontují obráceně a opačně zase při pletí. Při orbě lze využít také přídavnou radličku. Podle nastavení se dostanete do plné hloubky až 30 cm. Za 1 hodinu zryjete a nakypříte 800 m2 suché půdy. Stroje s předním vodicím kolem usnadní přejíždění, naopak se zadními kolečky je lépe povedete při práci, měníte směr a hloubku. Levnější stroje jsou vybaveny řemenovým nebo řetězovým převodem, dražší mají tří- až pětistupňovou hliníkovou nebo litinovou převodovku.