Rodinné finance

Když dva účty nestačí: Jak rozložit finance v rodině?

Poté, co začnete bydlet s partnerem ve společné domácnosti, dřív nebo později přijde na řadu otázka rozdělení financí. Je lepší mít společný účet, dva separátní, nebo řešit peníze úplně jinak?

Výrok, že ve dvou se to lépe táhne, je velká pravda. Platí to i v případě výdajů. Jenomže jak peníze rozložit, aby to bylo spravedlivé a vyhovovalo to oběma partnerům? Model rozdělení financí není ve všech rodinách stejný. Někdo nesnese, aby jeho partner věděl o každém nákupu, který udělá, jiný se o peníze nechce starat a raději posílá celý plat partnerovi, který pak s penězi hospodaří. Vždy je to o domluvě, aby to oběma stranám vyhovovalo. Jak to tedy vyřešit? Společný účet manželů, nebo dva samostatné? Existuje jeden model, který může být kompromisem a docela obstojně funguje.

Jeden společný účet a dva separátní 

Relativně šikovným řešením je jeden společný účet, kam partneři každý měsíc posílají poměrnou část svého platu, na jehož výši se společně dohodnou. Proč poměrnou? Protože v některých párech může jeden vydělávat i několikanásobně víc než ten druhý. Dává pak smysl, aby posílal poměrnou část platu na účet, ze kterého se pak budou platit veškeré náklady na domácnost. Typicky se jedná o nájem, energie, jídlo, případně pravidelné splátky (např. na hypotéku). 

Na separátním účtu si zachováte soukromí

Každý z partnerů pak má ještě separátní účet, na kterém si nechá to, co mu z platu zbývá. S touto částkou si může nakládat podle vlastního uvážení. Je to velmi praktické ve chvílích, kdy chcete partnerovi koupit dárek a není žádoucí, aby na výpisu z účtu viděl, kde jste dárek kupovali. Zachováte si tak i soukromí a každá vaše radost nemusí být hned pod drobnohledem. 

Řiďte se osvědčeným pravidlem 50/20/30

Jak potom takové rozdělení financí vypadá v praxi? Je dobré, pokud se budete řídit pravidlem 50/20/30. Podle něj 50 % svých příjmů pošlete na společný účet, ze kterého se platí potřebné výdaje okolo domácnosti, o kterých byla řeč výše. To znamená, že 50 % příjmů si necháte na soukromém účtu. Z toho 20 % si budete posílat na pravidelné spoření, abyste se zajistili na důchodový věk nebo si našetřili na dlouhodobý cíl. Zbylých 30 % si pak necháte na svoje radosti, jako jsou koníčky sběratelů stavebníc, zábava nebo nákupy pro sebe jen tak.

Tento model je funkční i v případě, že do rodiny přibudou děti, a pokud časem jeden z partnerů zjistí, že mu model z nějakého důvodu nevyhovuje, kdykoli ho můžete změnit. U společného běžného účtu může být jen jeden majitel, druhý je disponentem. Společný účet je praktický především proto, že máte jasný přehled o pravidelných výdajích, s penězi se pak lépe hospodaří. 

Autor – Iveta Nečesalová – Copywriter

Copywriterka, kterou tvorba textů živí od roku 2015. Tvoří srozumitelné a úderné texty, které lépe pomáhají zákazníkům porozumět nabízeným produktům a službám. Její texty najdete například na srovnávacím portálu produktvdetailu.cz.

Zdroj foto: Unsplash.com

Autor příspěvku: Redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *