pexels_PR_jarni_uklid

Jarní úklid v rodinném domě. Pár tipů, jak mít nablýskanou domácnost rychle a efektivně.

Dny se prodlužují, slunce hřeje víc a víc, na zahrádce vám všechno kvete a vy? Stojíte s navlečenými gumovými rukavicemi a hadrem v ruce před obrovskou výzvou zvanou jarní úklid. Tato povinnost vás oddaluje od zábavy, odpočinku a různých oblíbených aktivit. Inspirujte se našimi tipy, přijměte tuto výzvu s úsměvem na tváři a za chvíli budete moct trávit čas přesně tak, jak si přejete.

Pokud nechcete úklidem trávit hodiny času, myslete na to už při výběru projektu domu. Dnes jsou na trhu dostupné různorodé projekty rodinných domů, které se liší především velikostí užitkové plochy. A právě od ní se zpravidla odvíjí také rychlost jarního úklidu.

Ale, ať už máte malý, nebo velký dům, abyste nemuseli vždy uklízet celý víkend, je třeba zjednodušit si úklid co nejvíce.

Systém je základ

Nejdůležitější ze všeho je najít si svůj vlastní systém. Stručně řečeno to znamená dodržovat průběžně během všedních dnů pár pravidel, která vám velký úklid usnadní a ušetříte tak spoustu času při samotném úklidu.

Například, pokud si něco vyndáte ze skříně, neházejte to na postel s myšlenkou, že se to potom uklidí. Když dáte špinavé nádobí po nedělním obědě na linku, nenaskáče do myčky samo. Suché prádlo hned po vysušení raději odložte do šatníku. Ráno si po sobě ustelte postel. Po večerní hygieně přetřete baterii hadříkem a po sprše setřete ze sprchového koutu přebytečné kapky.

Zdroj: pexels.com

Pokud tyto rituály nemáte zažité, je pochopitelné, že během jarního úklidu zabijete hodiny času doháněním restů. Nemluvě o tom, že není nic horšího než drhnout zaschlou kůži z pečeného kuřete přilepenou na talíři nebo hledat vhodné přípravky na odstranění vodního kamene v koupelně. Jakmile si alespoň základní systém osvojíte a stane se součástí vašich každodenních návyků, máte vyhráno!

Vezměte na pomoc domácí univerzální čistící prostředek

Sice některé typy ploch vyžadují neobvyklou péči, přičemž se nákupu speciálních prostředků na ně určených nevyhnete, ale na značnou část domácnosti si vystačíte s univerzálním čističem, který si za chvíli vyrobíte doma. Na tento zázrak bez chemie budete potřebovat prázdnou lahvičku s rozprašovačem, ocet a esenciální olej. Ocet dezinfikuje, účinně pomáhá v boji proti vodnímu kameni, leští, ničí bakterie a plísně, odstraňuje mastnotu a, co je důležité, eliminuje pachy. Je proto vhodný také v domácnostech s domácími mazlíčky či malými dětmi.

Zdroj: pexels.com

Z esenciálních olejů doporučujeme citrónový s dezinfekčními účinky nebo levandulový s antibakteriálními účinky a příjemnou vůní, která působí antistresově. Zlatou střední cestou je levandulový esenciální olej a citronová kůra. Tu stačí do roztoku namočit na 24 hodin a následně vytáhnout. Takto získáte všechny vlastnosti levandule a citrónu v jednom ekologickém a účinném produktu. Vyrobený čistič tak můžete použít v kuchyni, koupelně, na okna, ale také téměř na všechny plochy nábytku, a uvidíte, že jarní úklid vám půjde od ruky.

Pomocí jednoduchých receptů, které jsou dnes dostupné na internetu, si takto snadno dokážete vyrobit i vlastní čistící bombu do toalety nebo změkčující voňavou aviváž.

Zdroj: pexels.com

Nezapomeňte na skrytou špínu

Kromě běžných čistících aktivit, které pravděpodobně opakujete na týdenní bázi, věnujte pozornost také spotřebičům, na které se během roku nedostává. V kuchyni nezapomeňte pořádně vyčistit troubu, sporák, digestoř, ledničku a skříňky na nádobí. V koupelně a na toaletě se zaměřte na vzniklý vodní kámen. Nechte vytepovat gauč, postele a koberce. Vytřiďte si šatník s oblečením a zimní kousky odložte na půdu.

Věnujte pozornost také detailům – operte závěsy a záclony, vyčistěte prach ze stropních svítidel a posviťte si také na radiátory. A, samozřejmě, připravte na léto také vaši terasu, na které si po skončení můžete rovnou vychutnat zasloužený odpočinek.

Autor příspěvku: Redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *