Uvažujete nad tepelným čerpadlem a stále si nejste jistí, zda se vám vyplatí? Zkusme se podívat na jeho výhody a nevýhody. Za hlavní výhodu tepelného čerpadla se dají považovat velmi nízké provozní náklady. Běžný nově postavený rodinný dům s tepelným čerpadlem vzduch‑voda může mít náklady za roční provoz za elektrickou energii asi 25 000 korun a méně. V této částce tvoří asi polovina spotřeby domácnosti. U čerpadla typu voda‑voda jsou provozní náklady ještě o něco nižší.
Další výhody tepelného čerpadla
Další výhodou je bezobslužnost zařízení, kdy tepelné čerpadlo po úvodním nastavení funguje dál samo. Prostě už nemusíte přikládat do kotle. Výhodou je i ekologický aspekt provozu. Tepelné čerpadlo neznečišťuje okolí zplodinami a je vhodným zdrojem tepla měst i vesnic. Z hlediska obnovitelné energie se například tepelné čerpadlo vzduch‑voda jeví jako recyklační stroj, který za topnou sezónu z okolního vzduchu vrátí asi ¾ tepla, které unikne z vytápěného domu. Jde o takový využitelný koloběh, kdy dům ztrácí teplo do okolního vzduchu a tepelné čerpadlo zase odebírá teplo z okolního vzduchu.
Tip: Jak funguje rekuperace? Vytápějte levně.
Hlavní nevýhody tepelných čerpadel
Jednou z nevýhod je vyšší pořizovací cena tepelného čerpadla. Čím vyšší pořizovací cena, tím větší přínos do budoucna. Princip fungování je ale vždy u čerpadel stejný. Jde také o způsob zapojení tepelného čerpadla do topného systému. Tepelné čerpadlo nám dodá teplo o to levněji, o co nižší teplotu výstupní vody od něj nutně potřebujeme. Nižší teplotu otopné vody vyžaduje zejména podlahové topení, neboť radiátory vyžadují teploty většinou vyšší. Pokud preferujete radiátory, musíte správně dimenzovat velikost topných těles zejména s ohledem na nižší teplotní spád.
Na co si dát pozor
Někdy je trochu problematická hlučnost a vibrace tepelných čerpadel pocházející z kompresoru. Ty lze ale dost výrazně utlumit. Větší problém je u hlučnosti pocházející zejména od ventilátoru. Tady nezapomeňte, že je zde povinnost instalovat tepelné čerpadlo zejména v souladu s hygienickými limity hluku, což musí zajistit dobrá montážní firma. Pokud se objeví problém s hlučností, je vhodné hlučnost řešit ještě v rámci záruky.
Jak řešit ventilátor
Obecně v tomto případě platí, že čím bude menší instalovaný ventilátor, tím bude i hlučnější. Pokud máte ventilátor na tepelném čerpadle důmyslně skrytý za žaluziemi, bude jeho hlučnost ještě o dost menší. Je třeba také vůči sousedům splnit hodnotu ekvivalentní hladiny akustického tlaku v rámci hygienického limitu na hranici pozemku v podstatě 45 dB v denní době a v noční době 35 dB. Většinou jsou udávané sice hodnoty 50 a 40 dB, ale je třeba nezapomenout na fakt, že při přítomnosti tónové složky navíc musíme splnit limit, který je o 5 dB nižší. Z dlouhodobého hlediska se ale dobře nainstalované tepelné čerpadlo rozhodně vyplatí.