Proč využít služeb projektanta

Výstavba rodinného domu: Proč využít služeb projektanta?

Výstavba rodinného domu je vzrušujícím a zároveň náročným procesem, jehož základem je kvalitní a dobře promyšlený projekt. Ten vám připraví buď architekt, nebo projektant. Spolupráce s projektantem má tu výhodu, že vám udělá projekt domu podle vašich vlastních představ. Přečtěte si náš článek a zjistěte, jaké výhody s sebou přináší spolupráce s odborníkem.

1. Dodá vám kompletní technický návrh stavby

Jednou z hlavních výhod spolupráce s projektantem je jeho schopnost navrhnout a přizpůsobit prostor domu vašim požadavkům. Nemylte si ho ale s architektem. Projektant má sice odborné znalosti v oblasti architektury, ale při práci řeší hlavně technickou stránku stavby, její konstrukci, statiku a tepelně technické detaily. Poradí vám také s různými estetickými detaily, ale vzhled stavby bude hlavně na vás.

Projektant při své práci vypracovává technické výkresy rodinného domu. Ty zahrnují půdorysy jednotlivých pater, jejich rozměry, plán stropů, příček, střechy, oken a dveří. Poradí vám s efektivním uspořádáním a rozložením místností či se správným umístěním dveří a oken. Při své práci zohledňuje rozvody elektřiny, vody a vytápění. Právě to mu umožňuje vytvořit funkční dům podle vašich představ.

Pokud jste nerozhodní, poradí, jaký tvar rodinného domu zvolit. Může se jednat o projekty domů do L, obdélníkové a čtvercové projekty nebo projekty domů do U. Každý pozemek je totiž specifický a je tak vhodný na jiný půdorys domu.

Proč je projektant tak důležitý
Zdroj: pexels.com

2. Šetří váš čas i peníze

Pokud se bojíte, že nebudete mít na stavbu domu dostatek finančních prostředků a času, zkušený projektant vám vyjde vstříc také v tomto ohledu. Jednou z hlavních výhod spolupráce je jeho schopnost přizpůsobit náklady na výstavbu vašemu rozpočtu.

Zkušený projektant z praxe ví, kolik stojí důležité stavební materiály jako dřevo, polystyren či cihly. Je schopen navrhnout levnější alternativy a tím snížit vaše náklady. Výhodou také je jeho přehled o aktuálních trendech ve stavebnictví.

Po udělení stavebního povolení může mít projektant na starosti také kontrolu realizace vaší stavby. Zajistí, že práce budou probíhat v souladu s vypracovaným návrhem. Aby vše v domě fungovalo tak, jak má. V případě potřeby spolupracuje také s architekty, inženýry a dalšími odborníky.

3. Zajistí, že vše bude v souladu s legislativou

Při výstavbě rodinného domu je důležité dodržovat platné stavební předpisy a normy. Budete-li to řešit svépomocí, může se stát, že se v zákonech ztratíte nebo jim nebudete rozumět.

Kvalitní projektant normy i předpisy detailně zná a ví, jak pracovat v souladu s nimi. Je zodpovědný také za zajištění toho, aby návrh rodinného domu splňoval požadavky na bezpečnost a ochranu životního prostředí.

Má zkušenosti s administrativou, která je spojena s výstavbou. Pomůže vám získat stavební povolení přípravou potřebných dokumentů, čímž vám ušetří spoustu času a nervů.

Autor příspěvku: Redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *