Usazenou mastnotu vyčistíte z digestoře pomocí jedlé sody, soli i čpavku. Použít můžete i odmašťovací přípravky. U nerezu nepoužívejte produkty s obsahem chlóru a abrazivní přípravkům a ošetřete ji speciálním přípravkem. Jak vyčistit digestoř?
Druhy digestoří
Odtahové digestoře odvádí vzduch přes odtahové potrubí ven z místnosti a mají pouze tukový filtr. Recirkulační digestoře nemají odtahové potrubí a nasávání vzduchu probíhá přes tukový a uhlíkový filtr. Denně filtry digestoře otírejte od mastnoty po vaření. Pokud potřebujete, tímto článkem usnadníme vám výběr digestoře.
Čištění vnějšího pláště digestoře
Mytí vnějšího pláště odsavače par od mastných usazenin provádějte 1x za měsíc. Při čištění nerezové digestoře nepoužívejte agresivní chemické prostředky s chlorem nebo alkoholem ani rozpouštědla. Na čištění nepoužívejte ostré předměty ani drátěnku, jinak se plášť digestoře poškrábe. Na mytí používejte měkký hadřík nebo houbičku. Lakované povrchy omývejte pouze teplou vodou se saponátem.
Jak vyčistit nerezovou digestoř
U pláště digestoře z nerezové oceli nesmíte mechanicky nebo chemicky narušit vrstvu oxidu chromu bránící přístupu kyslíku k oceli, aby ocel nekorodovala. Myjte povrch jemným hadříkem namočeným v čisticím prostředku na nerez nebo teplé vodě a saponátu. Pro vyleštění povrchu zvolte prostředek s obsahem parafínu, který vytvoří film proti otiskům prstů a usazování prachu.
Prostředky pro čištění nerezových dřezů a baterií jsou pro čištění digestoří z nerezu nevhodné. Použít můžete třeba Alori Nano čistič odsavačů par nebo Electrolux čistič nerezových povrchů spotřebičů, kterým lze vyčistit i troubu či mikrovlnku a podobně.
Jak čistit filtr digestoře
Všechny odtahové i recirkulační digestoře jsou vybaveny tukovými filtry, většinou kovovými. Mohou být i textilní. Recirkulační digestoře mají navíc uhlíkový filtr. Pokud máte recirkulační digestoř, je třeba vyměnit filtry s aktivním uhlíkem – uhlíkové filtry, které pohlcují pachy.
- Uhlíkový filtr může být položen nad tukovým Takový filtr se nesmí mýt ani prát a alespoň 1x za 4 měsíce ho vyměňte.
- Druhou variantou jsou 2 kruhové filtry s aktivním uhlím zasunuté uvnitř odsavače par. I tyto filtry by se měly asi 1x za 4 měsíce vyměnit za nové.
Jak vyčistit kovový tukový filtr
Pára z vaření obsahuje tukové částice, které se na kovový tukový filtr zachycují, aby nepronikly do motoru. Kovové tukové filtry jsou omyvatelné a dají se dát do myčky. Můžete je 1x do měsíce umýt i v teplé vodě se saponátem. Po důkladném osušení je vraťte zpět. Tato filtry vydrží po celou dobu životnosti digestoře.
Jak vyčistit textilní tukový filtr
Textilní tukové filtry jsou u levnějších digestoří a mají se čistit po 100 hodinách provozu. Můžete je 1x vyprat v ruce, ale pravděpodobně se začnou trhat a v tom případě je třeba ho vyměnit. Prodávají se jako náhradní díly.
Jak vyčistit uhlíkový filtr
Uhlíkový filtr u recirkulačních digestoří 1x za 2 až 3 měsíce, tedy po 200 provozních hodinách, čistěte ručně v teplé vodě. Pokud je filtr osazen v plastovém rámu, tak jej z něj vyjměte. Můžete jej umýt i v myčce při 65 °C bez dalšího nádobí a sušte 10 minut v elektrické troubě při 100 °C nebo na topení. Asi 1x za rok, v závislosti na četnosti používání, je třeba pro pohlcování pachů uhlíkový filtr vyměnit.
Jak vyčistit filtr s aktivním uhlím
Pokud je recirkulační digestoř vybavena filtrem s aktivním uhlím, myjte ho 1x za měsíc v myčce při nejvyšší teplotě běžným mycím prostředkem do myčky bez dalšího nádobí a 10 minut sušte v elektrické troubě při 100 °C, aby došlo k opětovné aktivaci. Vyměňte ho asi po 3 letech běžného používání.
Čištění filtru jedlou sodou
Pokud je filtr digestoře výrazně zanesený zaschlou mastnotou, použijte při čištění jedlou sodu. Pytlík jedlá sody rozpusťte v horké vodě, filtr do ní ponořte, nechte působit tak dlouho, než bude zcela čistý, asi 10 minut. Pro odstranění mastnoty můžete použít i ocet.
Čištění filtru v roztoku čpavku a soli
Pokud je filtr silně znečištěný, použijte roztok z amoniaku v poměru ½ šálku čpavku na 3,5 litru vody a přidejte a 1 lžičku soli. Odmaštění musí probíhat v dobře větraných prostorách. Nechte působit asi 10 minut. Poradíme vám také, jak odstranit zaschlý olej z různých povrchů.