Vysavače přinášejí mnoho technologických vychytávek a ne vždy jsou všechny vhodné zcela univerzálně pro každou domácnost. Podívejme se, jak vybírat, abychom dobře investovali do efektivního zařízení, které nám bude sloužit mnoho let.
Typ vysavače
Podle vlastní konstrukce se vysavače dělí na klasické, tyčové, ruční, robotické, ale i průmyslové nebo kombinované.
Klasické vysavače
Klasické vysavače jsou nejčastěji kupovaným typem. Hodí se na koberce i tvrdé podlahové povrchy. Existují bezsáčkové modely i vysavače se sáčky na prach, které musíte dokupovat a měnit. Nádobou na ukládání nečistot lze vysypat a vymýt. Mají vysoký výkon, ale mají limit dosahem kabelu k elektrické zásuvce.
Tyčové vysavače
Tyčové vysavače mají protáhlý tvar, mohou stát bez opory, jsou lehké a skladné. Sledujte výkon i hmotnost vysavače, který budete během vysávání držet téměř v celé jeho hmotnosti v ruce. Mohou využívat síťového napájení, kdy mají vyšší výkon, nebo berou energii z akumulátoru, kdy mají sice o něco nižší výkon nižší, ale nejste limitování kabelem a vzdáleností od zásuvky během vysávání.
Ruční vysavače
Ruční vysavače jsou malé, lehké a snadno se s nimi manipuluje. Můžete vysávat sedačky, nábytek, rohy, hůře dostupná a vyšší místa, nebo jej oceníte při vysávání v autě. Díky akumulátoru se obejdou bez elektrické přípojky. Nejsou přímo určeny pro vysávání větších ploch, ale pro pohotový úklid drobků a nepořádku. Jakmile vám děti nadrobí, nebo rozsypete mouku v kuchyni, bude se vám hodit. Jsou modely sáčkové a bezsáčkové. Rozdíly mezi jednotlivými modely hledejte také ve výkonu.
Vysavače 2v1
Některé modely vysavačů jsou takzvaně 2v1, zahrnují tedy tyčový a ruční vysavač dohromady. Z velkého tyčového vysavače dle vlastní potřeby velmi snadno oddělíte malý ruční vysavač. Kompaktní tyčový a ruční vysavač obvykle funguje na akumulátor. Opět sledujte hlavně váhu a výkon.
Robotické vysavače
Robotické vysavače mají diskovitý tvar a umí se pohybovat samostatně. K dostání jsou modely ve tvaru kruhu, ale i čtverce nebo trojúhelníku, tzv. „d-tvar“, díky kterému lépe vysají i rohy. Na spodní straně jsou rotační kartáče, které sbírají nečistoty a vedou je přímo k sacímu otvoru. Hodí se pro průběžný úklid. I když vysávání klasickým vysavačem asi 100 % nenahradí, jsou ideálním pomocníkem do dnešní zrychlené doby. Dobře fungují na tvrdé a rovné podlaze bez překážek. Existují i typy, které umí vysát koberce nebo zdolat vyšší práh. Některé modely se dají programovat nebo ovládat na dálku.
Multifunkční průmyslové vysavače
Jde o multifunkční průmyslové vysavače s robustní konstrukcí a objemem nádrže až 25 l. Kromě vysávání nasucho i namokro umožní vytírání, čištění a šamponování koberců i čalounění. Hodí se pro úklid velkých ploch, kanceláří a dílen.
Výkon
Vyšší výkon motoru vám automaticky nezaručí vyšší účinnost vysávání. Ta záleží i na konstrukci vysavače, jeho těla i hadice. Sací výkon většina výrobců neuvádí, protože není přesně stanoven způsob měření. Podle odhadů sací výkon obvykle představuje 20 až 35 % příkonu vysavače.
Hlučnost
Hladina hluku při vysávání se uvádí v decibelech a bývá mezi 60 a 85 dB. Hladina 60 dB je u vysavače příjemná hodnota. Pokud jde o 80 dB, výše hluku je srovnatelná s hlukem rušné ulice. Vodní vysavače jsou spíše hlučnější a tišší jsou pak zejména tyčové vysavače.
Spotřeba
Spotřeba vysavačů se může lišit o mnoho procent. Roční spotřeba se udává v jednotkách kWh/annum. Vyjadřuje výši spotřeby energie při 50 vysáních plochy o rozloze 87 m².
Cena
Klasické vysavače mají stále asi nejnižší cenu. Tu nejvyšší zase najdete u robotických nebo průmyslových modelů. Je důležité, jak často vysáváte, jak velké plochy a jaké druhy povrchu. Pro někoho je nepostradatelným pomocníkem robotický vysavač, jiný nedá dopustit na malý vysavač do auta. Zvažte tedy účel přístroje.
Recenze a zkušenosti uživatelů
Při výběru vysavače je vhodné si také přečíst recenze a zkušenosti uživatelů, nebo se zeptat na zkušenosti vašich známých. Vybírejte však hlavně podle vlastních preferencí a účelu vysavače.