lepidlo na dřevo

Jak vybrat správné lepidlo na DIY tvoření ze dřeva, kovu a textilu

Chystáte se doma tvořit, opravovat, montovat a lepit? Máme pro vás tipy, které vám usnadní práci. Vybrat si správné lepidlo je základem úspěšného projektu. 

Jiný materiál, jiné lepidlo.

Každý materiál vyžaduje jinou metodu práce a jiný přístup. Pokud není u textilu hlavním nástrojem jehla a nit, u dřeva kladivo a hřebíky a u kovu bruska, kleště a pilník, přijde na řadu lepidlo. A to vám dokáže ušetřit spoustu práce. Je ale třeba vybrat to správné.

Díky použití vhodného lepidla spoje pevně a trvale drží, naopak nesprávně zvolené lepidlo nemusí držet dostatečně pevně a výrobek se vám může zbytečně brzy rozbít. Pečlivě vybírat lepidla podle konkrétních vlastností a potřeb každého materiálu je prvním krokem k úspěchu každého DIY projektu. Tak se pojďme podívat jak na to.     

Co se dá doma vyrábět z textilu a jak ho správně lepit?

Lepidlo na textil
Zdroj: Freepik.com

Z textilu se dá tvořit mnoho a mnoho projektů. Všichni máme doma oblečení, které už nenosíme a je škoda ho vykazovat. Proč zbytečně plnit skládky a zatěžovat přírodu, když si můžeme ze starého oblíbeného trička ušít třeba plyšáka, či osobitou měkkou hračku. Uvidíte, že ručně šitý plyšák bude u dětí ten nejoblíbenější. Nebojte, zvládne to i úplný začátečník. Zkusit můžete také ušít povlak na polštář, krásné látky na metráž najdete třeba na takoy.cz

S pomocí lepidla Pattex zkuste doma vyrobit drobné dekorace. Lepidlo na textil využijete jak při zdobení látek například ozdobnými kameny a nebo aplikacemi, ale i na spoje, místo jehly a nitě. 

Lepidlo na textil od firmy Pattex je odolné, lepené produkty můžete normálně prát na 40 stupňů. Lepidlo funguje také v kombinaci se dřevem, kůži i kovem.

Způsob aplikace: Lepidlo aplikujte jako tenkou vrstvu na lepený podklad. Ujistěte se, že lepidlo proniklo do podkladu a nechte jej odpařit po dobu 1 – 2 minut (v závislosti na použitém množství lepidla). Poté přiložte lepený prvek a přitisknutím přilepte. Nechte zaschnout přibližně 30 minut.

Co se dá doma lepit ze dřeva? 

Ze dřeva a lepidla toho doma vyrobíte nespočet, kromě DIY projektů se lepidla na dřevo používají i ve stavebnictví. Potřebujete slepit spoj u židle, opravit poličku a nebo rám obrazu? Použijte chemopren na dřevo, nejpoužívanější je lepidlo rychleschnoucí a voděodolné. U lepení dřeva oceníte vlastnosti jako je vysoka konečná pevnost, pružnost, odolnost a voděvzdornost.

Před zahájením lepení se ujistěte, že je povrch opravdu čistý a neobsahuje prach a jiné substance ovlivňující přilnavost.

Oprava a rekonstrukce
Zdroj: Freepik.com

A jak se dá lepit kov?

Kov jakožto nesavý materiál je vhodné lepit lepidly buďto kontaktními na bázi kaučuku, nebo reaktivními lepidly. Lepidla, ze kterých se uvolňují rozpouštědla, kovy neslepí – vyhněte se tedy roztokovým a disperzním lepidlům.

Důležité je opět správně připravit povrch. Kov je potřeba odmastit a ideálně také ošmirglovat vysoce jemným šmirglem, aby se sundala povrchová vrstvička kovu. Nejuniverzálnějším a snadno dostupným odmašťovadlem v běžné kutilské praxi je čistý líh.

Jde kov vůbec slepit?

Tak, jako nejde vše svařit, sešroubovat, přitlouci, apod., tak ani lepení není spásnou metodou pro každou opravu či rekonstrukci. Je třeba si uvědomit, že lepené spoje mají nejvyšší pevnost při namáhání v tahu a smyku. 

Ohyb (odlupování) může být někdy velký problém (týká se právě lepení tvrdých a nepružných materiálů, kterými kovy jsou). Například spoj lepený dvousložkovým epoxidovým lepidlem může mít ve smyku pevnost i 300 kg/cm2. Zato v ohybu téměř nulovou. Spoje, které budou namáhány způsobem, který nezaručuje konečnou pevnost spoje, musíme podpořit zpevněním konstrukce. 

Epoxid a nebo dvousložkové lepidlo?

Epoxidem se lepí na přesno, tedy beze spáry. Pokud potřebujete lepidlem také vyplnit spáru či chybějící materiál používejte lepidlo s plničem. 

Nejčastěji se setkáte s epoxidy s ocelovým plničem. Tyto epoxidy jsou tzv. tekuté kovy, jsou to materiály pastovitého charakteru, které vedou teplo, nikoli však elektrický proud. Dalším příkladem je dvousložkové polyuretanové lepidlo, které umí vyplnit spáru. Není tak tvrdé a hodí se především ke kombinačnímu lepení kovů s jinými materiály. Výborných výsledků je dosahováno při lepení kovů se slepitelnými plasty. 

Samostatnou kapitolou jsou nejmodernější dvousložková lepidla na bázi kyanoakrylátu, která nejenže lepí velmi pevně, ale i rychle a jednoduše. Samosebou, že dobře vyplňují. Dokonce některá umí i trvale elastický spoj.

Zdroj náhledového obrázku: Freepik.com

Autor příspěvku: Redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *