Jak vybrat jídelní set

Pokud máme uvažovat o nějakém místě bytu, který by se dal označit jako jistý středobod, u kterého probíhá většina interakce mezi pospolu bydlícími osobami, ať už rodinou, či přáteli, je to bezpochyby jídelní stůl obklopený židlemi. Je tomu tak již od nepaměti, přestože kdysi důležité rituály společného jídla, kterými tradiční společnosti utužovaly svoje vazby v rámci rodiny i komunity již v dnešní době postrádají svoji hloubku, jídelní stůl zůstává nejdůležitějším místem sociální interakce bytu. Pokud již z jakéhokoliv důvodu plánujete obměnu a zatraktivnění vaší současné jídelní sestavy, myslete nejen na estetickou stránku, ale i na odolnost, pohodlnost a především funkčnost vaší nové interiérové dominanty.

Jaký tvar a velikost stolu zvolit

Klíčovým kritériem při volbě vhodného kuchyňského stolu je jeho velikost a tvar, což určuje v první řadě prostorová dispozice a uspořádání místnosti, do které je stůl určen a také počet osob, které u něj budou pravidelně stolovat. Pokud máte dostatek prostoru, může být použit prakticky jakýkoliv tvar, který vyhovuje vaším estetickým nárokům. Pokud zařizujete menší prostor, je na místě být obezřetní a vše si dobře proměřit a promyslet tak, aby stůl nezabíral mnoho místa, ale zároveň aby nebyl zbytečně prostorově poddimenzovaný. Ať už s přihlédnutím k individuálním prostorovým možnostem zvolíte obdélníkový, čtvercový, oválný, či kulatý tvar stolu, řiďte se vždy pravidlem, že čím více prostoru pro jedno místo u stolu máte, tím lépe. Praktickou alternativou klasického jídelního setu do místností s komplikovanější dispozicí, či do menších bytů, mohou být sety rohové, které umožní optimálně využít prostor díky lavici ve tvaru písmene L, která může zároveň sloužit i jako úložný prostor.

Materiál a povrchová úprava

Nábytek do kuchyně nepořizujeme na jednu sezónu. Materiál stolu a židlí proto volte pečlivě nejen dle stylu a konceptu interiéru, ale též s ohledem na odolnost, praktičnost a pohodlí. Klasickým a stále nejoblíbenějším materiálem je dřevěný masiv, jehož největší výhodou je univerzálnost a odolnost. Dlouhá životnost je však vykoupena nutností pravidelné údržby. Pokud dáváte přednost modernějším nábytkovým materiálům a designům, či chcete zvolit levnější variantu, máte dnes na výběr z celé řady dalších možností od praktického lamina, přes sklo, či kov, až po laminované dřevovláknité MDF desky. Dostupné jsou i sety v kombinaci těchto materiálů a to v různých barevných provedeních.

Barva

Co se týče interiérových barev, doporučujeme střídmost. Zpravidla bývá vhodné zvolit dva až tři odstíny a těch se v rámci dané místnosti držet. Při výběru jídelního setu bychom tento princip měli respektovat a volit barvu stolu a židlí tak, aby korespondovala s dominantní barevností dané místnosti a nepůsobila rušivým dojmem především v kombinaci s ostatním kuchyňským nábytkem. Je dobré si uvědomit, že stůl je tady kvůli místnosti a ne místnost kvůli stolu.

Klasické i rohové jídelní sety jsou na našem trhu k dostání v pestré škále tvarů, velikostí, barev i v různém cenovém rozpětí. Hledáte-li inspiraci pro moderně vybavenou jídelnu, zkuste se podívat na současné nábytkové trendy.

Autor příspěvku: Redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *