Jak se zbavit pařezu? Poradíme vám, jak odstranit pařez, který vám překáží.

Když porazíme strom a zůstane nám pařez, tvoří se okolo něj nové výhonky a vadí nám třeba při sekání trávy, je třeba jej odstranit.

Pokud nechceme kopat, můžeme použít chemii či houby. Pařez lze využít i jako dekoraci zahrady. Může to být podporou pro břečťan, jako krmítko pro ptáčky nebo podstavec pro květináč. Pokud chceme pařez vykopat, je třeba jej vyrvat i s kořeny nejlépe traktorem. Můžeme ale kolem poničit trávník i povrch pozemku. S pařezem pomohou i speciální frézy. Kolová pařezová fréza zbytek kmene zahloubí asi 20 cm pod zem a menší pařezy odstraní zcela. Na frézování velkých pařezů lze použít pásovou pařezovou frézu, která má zahloubení až 45 cm. Její cena začíná na částce asi 40 000 korun. Můžete si ji i půjčit nebo si najmout specializovanou firmu.

Tip: Pěstování a stříhání Magnolie

Chemie a steré praktiky

Babské rady sází na sůl nasypanou do hlubokých drážek vyhloubených na pařezu motorovou pilou. Trvá to však měsíce až 3 roky, než dřevo ztrouchniví. Místo soli lze použít dusíkaté hnojivo ledek, které podpoří tlení a trouchnivění pařezu. Ztrouchnivělé zbytky se dříve likvidovaly vyhořením. Do pařezu se vyvrtaly díry, tam se nalil petrolej nebo topný olej, nikdy ne benzín. Pařez se zapálil a pak se nechal vyhořet. Metoda je ale dost nebezpečná v suchých dnech, obzvláště v rašelinné půdě, která hoří i pod povrchem.

Pařezová výmladnost

Kolem pařezů po listnatých stromech se brzy objevují mladé výhonky, tzv. pařezová výmladnost. Proti tomu se ihned po pokácení stromu řez ošetřuje postřikem selektivních arboricidních a herbicidních přípravků. Například Garlon, Garlon New nebo Roundup Rapid. Ošetřujeme je neředěným přípravkem tak dlouho, dokud neuschnou.

Pěstování hub

V pařezu lze pěstovat i jedlé dřevokazné houby. Necháme si při kácení vyšší kmen a pak do něj naočkujeme násadu jedlých hub, jako penízovku sametonohou, Jidášovo ucho, shiitake nebo hlívu. Když se uchytí, můžeme sklízet plodnice. Hlívu lze pěstovat na pařezech po zdravých stromech topolu, osiky, dubu, olše, břízy i ovocných dřevinách. Na dřevě jehličnanů roste hlíva holubí. Využijeme schopnosti hub rozkládat dřevo. Pařezy se očkují 1 až 2 měsíce po pokácení stromu, kdy mají dostatek vláhy. Ideální je jaro, duben a květen.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *