kuchyň

Jak se doma zbavit nepříjemného hmyzu?

V teple a bezpečí našich domácností se líbí nejrůznějším druhům hmyzu. Naštěstí existují způsoby, jak jejich pronikání do domácnosti omezit a rovněž vystrnadit potvůrky, které se přece jen dovnitř dostaly.

Večer nesmíte svítit při otevřených oknech

I v případě, že si večer u televize rozsvítíte jen tlumená nástěnná světla, při otevřených oknech létající hmyz doslova zvete na návštěvu. Hmyz totiž večer světlo doslova přitahuje, čehož si můžete všimnout i u pouličních lamp a dalšího osvětlení.

Chcete-li tedy doma večer svítit, musíte do oken pořídit sítě proti hmyzu nebo otevřená okna zastínit zataženými závěsy.

Obzvlášť nepříjemní jsou v tomto směru komáři, kteří vás následně mohou trápit celou noc – a kvůli svědícím puchýřům od kousnutí ještě několik následujících dní. Chytit komára je přitom poměrně náročné, neboť jde o drobný a špatně viditelný hmyz. Fungující jsou v tomto směru elektrické odpařovače, které hmyz odpudí, či dokonce zahubí. Jen poté musíte místnost dobře vyvětrat, zejména pokud jde o ložnici, nebo dokonce dětský pokoj.

Škůdce na pokojových rostlinách zahubíte postřikem

Vlhká půda pokojových rostlin láká mnoho druhů hmyzu. Objevit se u vás doma mohou smutnice, octomilky či mšice a molice. Prevencí je především včasné vynášení odpadu a uchovávání ovoce a zeleniny v ledničce – právě zde se totiž tento hmyz často rozmnoží a poté zamíří ke květinám. Někdy ale ani prevence nezabere a na řadu přichází náprava nežádoucí situace.

Pomoci mohou speciální lepivé pasti, které účinně počty hmyzu snižují. Druhou variantou je postřik. Dejte si ale pozor na to, abyste koupili takový, který nezahubí vaši rostlinu. Ještě více buďte obezřetní v případě napadení bylinek. Insekticid totiž v rostlině může zůstávat vstřebaný až několik týdnů. Pro tyto rostliny se proto snažte najít alternativy na přírodní bázi.

Vytmelte spáry a dutiny

Další druhy hmyzu – pavouci, různí broučci, rybenky, či dokonce štěnice – milují skrytá zákoutí, drobné dutiny a další pro člověka i další hmyzí nepřátele těžko přístupná místa. Často obývají praskliny ve zdi, vydrolené spáry v dlažbě, mezery v parketách apod. 

Všechna tato místa proto musíte utěsnit – ať už novou spárovací hmotou, tmelem, sádrou apod. Minimalizace těchto „hnízdeček“ spolehlivě povede ke snížení stavů hmyzu u vás doma.

Je situace nezvladatelná? Pak je na místě deratizace

Zejména v případě starších staveb, které nebyly příliš udržované, je na místě nezvladatelnou situaci vyřešit nekompromisně a povolat specialisty, kteří celou nemovitost deratizují. Počítejte s tím, že budete možná muset vystěhovat velkou část nábytku a domov na pár dní opustit. Konečně ale budete mít klid a nezvaní hosté budou skutečně pryč.

Zdroj obrázku: Luoxi / Shutterstock.com

Autor příspěvku: Redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *