Jak postavit pergolu svépomocí krok za krokem

Dříve jsme znali pergoly spíše ze zámeckých zahrad, kde dřevěné konstrukce porostlé popínavými růžemi nebo vinnou révou vytvářely příjemný stín nad cestami a plochami. Dnes už je má spousta lidí jako atraktivní doplněk na zahradě.

Nejčastěji používaným a nejpřirozenějším materiálem je dřevo. Samotná stavba takovéto pergoly je poměrně jednoduchá. Nejprve si určete místo, kde budete pergolu stavět. Plocha by měla být rovná. Pergola může být u domu i v zahradě. U menších konstrukcí se vejdete do 10 000 korun.

Nakreslete si plánek

Načrtněte si na papír jednoduchý plán s rozměry, který vám pomůže spočítat, kolik materiálu budete potřebovat. Výška pergoly je obvykle 2 až 2,5 m. Pokud budou pod pergolou u stolu sedět 4 osoby, měly by být její rozměry nejméně 4×5 m. Nezapomeňte počítat s místem pro další doplňky, jako je gril nebo servírovací stolek.

Důkladně měřte

Pomocí provázku a kolíků si vyměřte půdorys pergoly a naznačte si, kde budou stát nosné sloupky konstrukce. Nejobvyklejší rozměr dřevěných hranolů je 12×1215×15 cm. Mohu být i z cihel, kovových trubek nebo tesaného kamene. Vzdálenost nosných sloupků by měla být 2,5 až 3 m od sebe. Jednu stěnu konstrukce můžete nechat otevřenou nebo v ní vytvoříte něco jako vchod.

Usazování sloupků

Na místech, kde budou sloupky stát, vyhlubte 50 cm hluboké základové jámy o šířce 25 až 35 cm a dejte do nich beton. Pro dřevěné sloupky do betonu zapusťte dvojici plochých želez, ke kterým trámy ukotvíte. Nosné sloupy také oddělte od základu hydroizolační vrstvou.

Vodorovná konstrukce

Nosnou konstrukci spojte nahoře vodorovnými trámy a ve výšce 40 až 60 cm nad zemí ji ještě dostatečně zpevněte pomocí hranolů širokých 6 až 8 cm.

Vytvoření střechy

Na střechu se obvykle používají dřevěné fošny s obdélníkovým průřezem, které rozmístíte ve vzdálenosti 20 až 30 cm od sebe, pokud nechcete pergolu zcela zastřešit. Pak už by to byl ale spíše dřevěný přístřešek.

Pergolové mříže

Z boků můžete konstrukci pergoly opatřit klasickými pergolovými mřížemi. Použijte běžné laťovky. Velikost polí mříže zvolte podle konečného vzhledu. Pohledovou stěnu vytvoří velikost polí 15 až 25 cm a pro popínavé rostliny 30 až 45 cm.

Povrchové ošetření pergoly

Celou dřevěnou konstrukci namořte proti škůdcům, hnilobě i vlivům počasí do přírodního odstínu a doporučujeme i protipožární nátěr.

Podlaha pergoly

Důležitou součástí pergoly je podlaha. Pokud nechcete mít pergolu jen nad trávníkem, používá se dlažba nebo dřevo. Nezapomeňte na štěrkovou drenáž, která bude dobře odvádět vodu.

Osázení popínavými rostlinami

Oblíbenými druhy popínavek jsou plamének – klematis, trubač, zimolez, popínavá růže či hortenzie nebo jasmín. Módní je i vinná réva nebo cizokrajné kiwi.

 

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *