Jak pěstovat masožravé rostliny           

Masožravé rostliny jsou zajímavé rostliny. Mnoho lidí se však obává, že jsou moc choulostivé a jejich pěstování je složité. Některé jsou ale dokonce odolnější než spousta běžných pokojových rostlin. Jak na jejich pěstování?

Většina masožravých rostlin žije v přírodě na vlhkých a slunných místech. Pokud jim i doma zajistíte dostatek světla a neustále vlhký substrát, jejich pěstování je snadné. Mezi nejméně náročnější druhy patří rosnatky, tučnice a šprlice. Oblíbenou mucholapku podivnou je možné pěstovat poměrně snadno.

Dostatek světla a vody

Jako substrát zvolte čistou rašelinu, nebo ji smíchejte s perlitem či křemičitým pískem v poměru 2:1 pro odlehčení. Květináče postavte do misky asi s 1 cm vody a pravidelně ji doplňujte, jinak masožravky uhynou. Voda pro zálivku i rosení má být měkká, odstátá, nejlépe dešťová. Masožravým rostlinám zajistěte dostatek světla. Většina druhů snáší přímé slunce. Nedostatkem světla trpí hlavně v zimě.

Jak je to s krmením masožravek

Hmyzí kořist je pro masožravky jen doplněk stravy, který podpoří jejich vitalitu, krásu a kvetení. Masožravé rostliny vydrží i bez hmyzu. V létě si při letnění samy nějaký hmyz chytí. Můžete jim přilepšit jedním kusem přiměřeně velkého hmyzu za týden nebo za 14 dní. Přes léto prospěje čerstvý vzduch a sluneční paprsky všem druhům masožravek. Mohou být venku na balkoně, na terase i na zahradě.

Masožravé rostliny pěstované v pokoji, na balkóně či u jezírka na zahradě

Běžně pěstované masožravé rostliny snesou rozmezí teplot od 5 do 35 °C. Některé druhy, jako je například severoamerická Sarracenia purpurea neboli šprlice nebo evropské rosnatky a tučnice, jsou mrazuvzdorné. Můžete je pěstovat celoročně venkurašeliništi nebo u zahradního jezírka. Vyzkoušet můžete i množení rostlin. Mnohdy je to snazší, než by se mohlo zdát.

Pěstování masožravých rostlin v zimě

Na zimování jsou vhodné zasklené balkony, lodžie a zimní zahrady s teplotami kolem 5 až 15 °C. Při těchto teplotách téměř nerostou a nevadí jim ani nedostatek světla. Nenechávejte je přes zimu stát stále ve vodě, přemokřené kořeny rostlin mohou v mokru a zimě snadno zahnívat. Substrát udržujte jen mírně vlhký. Při celoročním pěstování v bytě zajistěte masožravkám co nejlepší osvětlení na parapetu u okna směrovaného na jih či západ, případně jim uměle přisvětlujte.

Tropické láčkovky pěstujte ve skleníčku

Zvláštní nároky mají láčkovky, latinsky Nepenthes. Vyžadují celoročně teploty 20 až 28 °C a stálou vzdušnou vlhkost nad 60 %. Při nižší vlhkosti netvoří pasti. Pro pěstování zvolte větší zakryté akvárium nebo pokojový skleníček na dostatečně světlém místě, ale ne na přímém slunci. Dobře snáší i čistě umělé osvětlení. Odolnější kříženci tvoří pasti i při pěstování v bytě volně. Musí se jen často rosit

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *